Bir Fransız uçağının, uçuşa yasak bölgeyi ihlal eden Libya savaş uçağını düşürdüğü belirtildi.

ABC News, Fransız uçağının Libya uçağını vurduğunu duyurdu.

Reuters ajansı haberi doğrulamaya çalıştığını bildirdi.

Kaddafi'nin hava kuvvetlerini imha eden koalisyon güçleri, şimdi de kara gücünü hedef aldı. Operasyonun beşinci gününde savaş uçakları, Misrata kentine saldıran hükümet güçlerine ait tankları, topçuları ve bir askeri üssü vurdu.

Buna rağmen Kaddafi güçleri saldırılarına devam ediyor. Reuters haber ajansı hükümet güçlerine ait tankların halen kent merkezinde olduğunu duyurdu. Gelen haberlere göre Kaddafi güçleri Misrata limanını abluka altına aldı. Kentte bulunun binlerce yabancı işçi tahliye edilmeyi bekliyor.

İlişkili Haberler


AFP'ye açıklama yapan bir görgü tanığı da, başkent Trablus'un 750 kilometre güneyindeki Sebha kentinin dün akşam ve bu sabah havadan bombalandığını belirtti. Ayrıca koalisyon uçaklarının bugün Trablus'un Tacura bölgesini bombaladığı da belirtildi.

Gece düzenlenen saldırılarda Ecdebiye, Trablus ve Misrata kentleri hedef alındı. El Arabiya televizyonu, dün gece Kaddafi'nin Ecdebiye’deki karargahınının bombaladığını kaydetti. Uçakların geceki bir diğer hadefi de olan başkent Trablus’ta da gece boyunca şiddetli patlama sesleri duyuldu. Görgü tanıkları şehiredeki askeri üs yakınlarından dumanlar yükseldiğini aktardı. Ancak üssün vurulup vurulmadığı henüz bilinmiyor.

Amerikalı Tuğamiral Gerard Hueber, koalisyon uçaklarının son 24 saatte 175 kez havalandığını, Amerikan uçaklarının da 113 sorti yaptığını kaydetti. Hueber ayrıca, operasyonlarda sivillerin öldüğüne dair bilgi bulunmadığını da söyledi. "Buradaki misyonumuz sivil nüfusu korumak" diyen Hueber, hedeflerini seçerken ve icraatlarını planlarken bunu gözönünde tuttuklarını kaydetti.

Koalisyon güçleri, şimdiye kadar Libya'ya üç yüzden fazla saldırı amaçlı uçuş yaptı ve farklı platformlardan, 162 tomahawk- cruise füzesi fırlattı.

MİSRATA VE ECDEBİYE’DE YOĞUN ÇATIŞMLAR
Kaddafi güçleri ise aldığı ağır darbelere rağmen, saldırılarına da devam ediyor. Görgü tanıkları, Kaddafi'ye ait tankların Misrata'da bir hastaneyi vurduğunu söyledi. Dün de, kentte 16 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Koalisyon güçlerinin vurduğu Ecdebiye’de kritik günler yaşanıyor. Tank ve zırhlı araçların eşlik ettiği Kaddafi güçlerinin kenti sardığı haberleri geliyor.

'NE ZAMAN BİTECEĞİ BELLİ DEĞİL'
Öte yandan, ABD Savunma Bakanı Robert Gates, koalisyon güçlerinin operasyonunun sona erme zamanının belli olmadığını belirtti.

Mısır'ın başkenti Kahire'yi ziyareti sırasında yaptığı açıklamada Gates, BM Güvenlik Konseyi'nin uçuşa yasak bölge için tarih sınırı belirlemediğini belirterek, "operasyonun sona ermesine ilişkin bir takvimin olmadığını" düşündüğünü söyledi.