Libya'daki sel 900 kilometre mesafede Mısır köyündeki aileleri de dağıttı

Libya'daki sel geride birçok insan hikayesi bıraktı. Selin vurduğu Derne'ye 900 kilometre uzaklıktaki Mısır'ın el-Şerif köyünde en az 74 kişi öldü. Hayatını kaybedenlerin bir çoğu kardeş ya da akrabaydı. Derne'ye çalışmaya giden 100'den fazla el-Şerif sakininden ise halen haber alınamadı.

Libya'daki sel 900 kilometre mesafede Mısır köyündeki aileleri de dağıttı
Yakınlarının taziyesine katılan El-Şerifli kadınlar (Reuters)

'nın Derne kentindeki felaketi binlerce insanı öldürdü. Derne'ye 900 kilometre uzaklıktaki 'ın el Şerif köyünde ise bu felaketten etkilenen insanlar için cenaze töreni düzenleniyor. 

Ancak bu kadar mesafedeki köyde düzenlenen törenler gıyabi bir nitelik taşımıyor. Yerel yetkililere göre el-Şerif'ten bazıları kardeş, çoğu akraba 74 kişi Derne'deki taşkınlarda canını verdi. 

Hayatını kaybedenlerin hepsi erkek ve çoğu 30 yaşın altındaydı. Yerel yetkililere göre El Şerif'teki ailelerin acısı daha da büyüyebilir çünkü henüz El-Şerif nüfusuna kayıtlı 100'den fazla insandan haber alınamıyor.

Gazetecilere konuşan 50 yaşındak çiftçi Cuma el-Seyid, "Üçü de 20'lerinde olan üç oğlum da öldü. 'ya gitmeleri için onlara para vermiştim, keşke yapmasaydım" dedi. 

Tıpku Cuma el-Seyid gibi çiftçi olan Fatima Muhammed de gazetecilere üç çocuğunu kaybettiğini söyledi. Muhammed, "Onları tarladaki tohumlar gibi yan yana gömdüm" diye konuştu. 

MISIRLILAR LİBYA'DAKİ EN BÜYÜK GÖÇMEN GRUBU

El-Şerif, 'ın en fakir bölgelerinden biri olan Beni Süef'te yer alıyor. Erkeklerin 'ya gittiği El Şerif'te nüfusun yüzde 30'u fakirlik içerisinde. Bu oran köyün bağlı olduğu Beni Süef'te ise yüzde 60'ı aşıyor. 

Libya 10 yıldan uzun bir süredir tehlikeli bir ülke halini almış olsa da açlık Mısırlı genç erkekleri daha çok korkutuyor. Üstelik iç savaş nedeniyle ülkenin çoğu harap durumda olduğu için petrol zengini Libya'da inşaat işçilerine her zaman ihtiyaç duyuluyor. 

Cuma el-Seyid, "Çocuklarımın insani maaşları olan işlere ihtiyaçları vardı. Böylece savaş tehlikesi altındaki bir ülkede bir olsa ailelerine bakabileceklerdi" dedi. 

Mısır Sosyal Dayanışma Bakanlığı, Libya'da kaç Mısır vatandaşının öldüğünü tespit etmeye çalıştıklarını söyledi. 

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...