Londra çözümü ücretli bölgede buldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul trafik sorunundan söz ederken İngiltere'nin başkenti Londra örneğini verdi. Peki Londra trafik sorununa nasıl bir çözüm buldu?

Haberler - NTV Haber 13.10.2013 - 14:44

Londra çözümü ücretli bölgede buldu

İngiltere'nin başkenti Londra, kent merkezine gitmek için ücret ödenen ilk şehir oldu. Ücret karşılığı Londra merkezine araçla giriş uygulaması 2003 yılında başladı.

Bununla amaç Londra merkezindeki trafiği azaltmak ve tıkalı yolları açmak. Ücretli bölge, merkezi ve kalabalık olan 21 kilometrelik bir alanı kapsıyor.

Burada Londra'nın finansal merkezi ile ticari ve eğlence bölgesi bulunuyor. Londra'nın ücretli bölgesine girmek isteyen sürücler günlük 10 sterlin ödemek zorunda. Bunu vermeyen 130 sterlin para cezası ödüyor.

Ücretli bölgeye giriş uygulaması hafta içi sabah 07.00 ile akşam 18.00 arasında geçerli. Hafta sonu ve resmi tatillerdeyse ücretli bölge uygulaması yapılmıyor.

Araçlar yerleştirilen kameralarla takip ediliyor. Ücretli bölgeden elde edilen gelir toplu ulaşım sisteminin gelişimi için kullanılıyor.

Ücretli bölge uygulamasının başlamasıyla Londralıların yüzde 82'si Londra merkezine gitmek için artık toplu ulaşımı kullanıyor.

Bu uygulamayla Londra'nın merkezindeki trafik yüze 30 oranında azaldı.

Sayfa Yükleniyor...