Lübnan'da 3 milyondan fazla seçmen, milletvekili seçimleri için sandık başına gidiyor. Ülke genelinde sabah saat 07.00'de başlayan oy verme işlemi saat 19.00'da sona erecek. Seçimde, Hizbullah önderliğindeki Suriye yanlısı ittifaka şans tanınıyor.

Kamuoyu yoklamaları, Hıristiyan liderlerden Mişel Aun ile Hizbullah önderliğindeki Suriye yanlısı muhalefetin az farkla önde gittiğini gösteriyor. Lübnanlı Ermenilerin en büyük partisi olan Taşnaklar da Hizbullah'a destek veriyor.

ABD'nin terör örgütleri listesinde yer alan Hizbullah'ın iktidara gelmesi halinde, Batı'nın nasıl bir tutum izleyeceği belirsiz.

Beyrut'un Eşrefiye mahallesinde bir Lübnanlı oyunu kullandıktan sonra görülüyor.
Beyrut'un Eşrefiye mahallesinde bir Lübnanlı oyunu kullandıktan sonra görülüyor.

Başkent Beyrut'ta sabah erken saatlerden itibaren oy verme işlemi yapılan okullar ve kiliselerde asker ve polisler geniş güvenlik önlemleri aldı. Arap medyasına göre katılımın yüksek olduğu seçimler nedeniyle, 50 bin polis ve asker görev yapıyor.

Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, sabah saatlerinde doğduğu yer olan Beyrut'un kuzeyindeki Amcid kasabasında oy kullandı. Süleyman, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bütün vatandaşları demokratik haklarını korumaya çağırıyorum. Demokrasiyi korumalıyız. Ben Lübnan'daki bütün adayların arkasındayım" dedi.

Seçimleri izleyecek gözlemciler arasında, Dışişleri Bakanlığından 3 diplomat ile 5 akademisyenden oluşan Türk heyeti de bulunuyor.

İlk sonuçların bu gece alınması, resmi sonuçlarınsa yarın açıklanmaya başlanması bekleniyor.