'Lütfen, ölmeme izin verme'

Venezuela halkı Devlet Başkanı Hugo Chavez'in yasını tutmaya devam ediyor. Ölüm nedeni kalp krizi olarak açıklanan Chavez'in muhafızına, "Lütfen ölmeme izin verme" dediği iddia edildi.

'Lütfen, ölmeme izin verme'

İki yıldır kanser hastalığıyla mücadele eden Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in ölüm nedeni kalp krizi olarak açıklandı.


Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in muhafız komutanı orgeneral Jose Ornella, Chavez'in büyük acılar içindeyken geçirdiği ağır bir kalp krizi sonucu hayatını kaybettiğini söyledi.

Uluslararası haber ajansı AP'ye konuşan orgeneral Jose Ornella, Chavez'in son nefesini vermeden önce konuşmaya çalıştığını belirtti. Orgeneral Ornella, "Chavez ölmeden önce büyük bir güçlükle dudaklarını oynattı. 'Ölmek istemiyorum. Lütfen, ölmeme izin verme.' Çünkü o ülkesini çok seviyordu. Kendisini ülkesi uğruna feda etti" dedi.

Chavez yaşamını kaybetmeden bir gün önce Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı Nicolas Maduro, Devlet Başkanı Chavez'in yeni ve ciddi bir solunum enfeksiyonuna yakalandığını açıklamıştı.

AHMEDİNEJAD CENAZEYE KATILIYOR
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in cenaze törenine katılmak üzere Caracas'a gitti.

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi'nin de bulunduğu bir heyetle birlikte Venezuela'ya hareket eden Ahmedinejad, dün yayınladığı başsağlığı mesajında Chavez'i "şehit" olarak nitelendirmişti.

Chavez'den övgüyle bahseden Ahmedinejad, "Venezuela halkı cesur ve yiğit bir evladını, dünya bilge ve devrimci bir lideri kaybetti" ifadesini kullanmıştı.

BM'DE SAYGI DURUŞU
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde de, önceki gün vefat eden Venezeula Devlet Başkanı Hugo Chavez için saygı duruşunda bulunuldu.

Mart ayı dönem başkanı Rusya Büyükelçisi Vitali Churkin'in davet üzerine, salondaki delegeler Güney Amerikalı lider için bir dakika ayakta sessiz bekledi.

BM'nin resmi internet sayfasında konuyla ilgili yer alan bilgi notunda, ''Kanser hastalığıyla uzun bir savaştan sonra 58 yaşında vefat eden Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chaves'in hatırası onuruna bir dakikalık saygı duruşu gözlenmektedir'' denildi.

HALK BAŞKENTE AKIN ETTİ
Yarın büyük bir törenle uğurlanacak Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in naaşı, askeri kariyerine ilk başladığı yer olan akademide tutuluyor. Her yaştan Venezuelalı, Chavez'i anmak ve onu uğurlamak için için başkent Caracas sokaklarına akın etti.

TÖRENLERE MORALES DE KATILIYOR
Cenazeyi taşıyan araç, insan seli arasından Chavez'in yoksul destekçilerinin yaşadığı mahallelerden geçirildi. Cenazenin askeri akademiye yerleştirilmesinin ardından düzenlenen törene, Chavez'in ailesi ve yakın çalışma arkadaşlarıyla birlikte Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales de katıldı. Törende Arjantin ve Uruguaylı liderler de hazır bulundu.

7 GÜNLÜK YAS
Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in ölümünün ardından 7 günlük ulusal yas ilan edilmişti. Yarın yapılması planlanan cenaze törenine çok sayıda devlet başkanının katılması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...