Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Türkiye ile iyi ilişkiler istediğini ancak bunun şartının "Türkiye’nin Irak’ın içişlerine karışmaması" olduğunu söyledi.

İkili ilişkilerde gelinen noktanın ne Iraklıları ne de Türkleri mutlu ettiğine dikkat çeken Maliki, "Bizim de Türkiye'nin içişlerine karışma şansımız var ama yapmıyoruz. Siz de yapmayın. Her şeye yeniden başlayabiliriz" dedi.

Maliki, Ankara ve Bağdat arasındaki sorunun Türkiye'nin mezhep farklılığını desteklediği için çıktığını belirtti.

Hürriyet gazetesine konuşan Maliki, Türk hükümetinin anlaşmaları kendilerinden habersiz Kuzey Irak yönetimi ile yapmasına tepki gösterdi ve "Kuzey Irak'la, Basra ile anlaşma olmaz. Türkiye, Kuzey Irak'ı cumhuriyet gibi görüyor" dedi.

"ANLAŞMALARI BİZİMLE YAPIN"
Irak Başbakanı Maliki'ye, Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın uçağına iki gün önce Erbil'e iniş izni verilmemesi de soruldu. Maliki, "Enerji Bakanı, Kuzey Irak'la anlaşma yapmaya gidiyordu, uçak için izin alınmış ancak bakan için izin alınmamış. Eğer gelmek isterlerse Türk hükümeti üyelerine Bağdat'ın kapısı her zaman açık. Gelin anlaşmayı bizimle yapın" diye konuştu.

"BEN ÖCALAN’I AĞIRLASAYDIM..."
Maliki, idam cezası alan eski cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık Haşimi'nin Türkiye'de bulunmasına da tepki gösterdi: "Ben PKK’yı, onun lideri Abdullah Öcalan'ı Bağdat'ta ağırlasaydım ne olurdu? Ne hissederdiniz? Bunu Türkiye ve Türk milleti kabul eder miydi?..”

Maliki, PKK'nın Kuzey Irak'ta barındığını söyledi ve "Ben ordumu göndersem karşısına peşmerge çıkar" diye konuştu.

EL KAİDE’YE DİKKAT ÇEKTİ
Maliki, Suriye konusunda da Ankara ile farklı bir siyaset izlediklerine dikkat çekti ve Suriye'de El Kaide hükümeti kurulması yönündeki endişesini dile getirdi. Maliki, "Suriye bölünürse, Irak bölünür. Irak bölünürse de, Türkiye bölünür" diye konuştu.