Mandela'nın partisi 22 yıl sonra yenildi

Güney Afrika’da yapılan yerel seçimlerde, 22 yıl önce efsanevi lider Nelson Mandela önderliğinde iktidara gelen Afrika Ulusal Kongresi tarihinin en büyük yenilgisini aldı.

Haberler - DHA 07.08.2016 - 10:29

Mandela'nın partisi 22 yıl sonra yenildi

Güney Afrika’da yapılan yerel seçimlerde iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi tarihinin en büyük yenilgisini aldı. Muhalefetteki Demokratik İttifak, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin idari başkenti Prioteria’nın içinde yer aldığı Tshwane bölgesi ile, sembolik önemi olan Port Elizabeth kentinin de olduğu Nelson Mandela Bay bölgesinden zaferle çıktı.

Ekonomik öneme sahip Johannesburg kentinde ise ANC yönetimde yerine korurken çoğunluğu ise kaybetti.

Güney Afrika’da 22 yıl önce ırkçı yönetimin yıkılmasının ardından yapılan bütün seçimlerden galibiyetle ayrılan ANC, ulusal düzeyde hala en büyük parti olarak çıksa da 2011 seçimlerine oranla yüzde sekiz dolayında oy kaybetti.

Yüzde 58 oranında katılımın gerçekleştiği yerel seçimler ülkede iktidardaki ANC yönetimine karşı hoşnutsuzluğun arttığı bir dönemde yapıldı. Hoşnutsuzluğun başlıca nedenleri olarak artan aşırı işsizlik, kamusal hizmetlerin yetersizliği ve Devlet Başkanı Jacob Zuma’yla ilişkilendirilen sistemli rüşvet skandalları gösteriliyor.

Sayfa Yükleniyor...