Merkel'den NATO'ya soruşturma çağrısı

Angela Merkel, NATO'nun geçen hafta Afganistan'da düzenlediği hava akınında sivillerin de öldüğü haberlerinin acilen soruşturulmasını istedi.

07.09.2009 - 09:52

Merkel'den NATO'ya soruşturma çağrısı

Kunduz yakınlarındaki Alman birliklerinin talebi üzerine NATO uçakları, Taliban'ın kaçırdığı iki yakıt tankerini vurmuş, olayda 70 kişi ölmüştü. Görgü tanıkları ve yetkililer, vurulan tankerlerin başında Taliban komutanları ile birlikte akaryakıt almaya çalışan sivillerin de bulunduğunu söylemişti.

Haber 27 Eylül'de genel seçimlere hazırlanan Almanya'da büyük tepki uyandırdı. Alman kamuoyunda genişçe bir kesim, 2. Dünya Savaşı'ndan beri ordularının katıldığı bu ilk dış misyonda başlangıçta açıklanan yapılanma ve kalkındırma amacından giderek sapıldığını düşünüyor.

Olayla ilgili konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği haberlerinin bir NATO komisyonu tarafından araştırılmasını isteDİ. Merkel, bu haberlerin doğru çıkması durumunda bundan büyük üzüntü duyacağını, çünkü bu ülkedeki stratejik hedeflerinin halkın güvenini kazanmak olduğunu anlattı.

Afganistan'da NATO bünyesinde görev yapan Alman askerlerini desteklediklerini de ifade eden Merkel, askerlerin çok zor koşullar altında görev yaptıklarına dikkati çekti.

Afganistan'daki uluslararası gücün komutanı General Stanley McChrystal da kapsamlı soruşturma sözü vermişti.

AFGANİSTAN’IN GELECEĞİ İÇİN TOPLANTI
Merkel ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Berlin'de görüştükten sonra ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında yıl sonundan önce Afganistan için büyük bir uluslararası toplantı düzenlenmesi çağrısı da yaptı.

Gordon Brown bu toplantının amacının Afgan polisi, ordusu ve halkını ülkelerinin geleceğinde daha fazla sorumluluk üstlenmeye teşvik etmek olacağını söyledi. Brown toplantıda güvenlik, yönetim ve kalkınma konularının ele alınmasını istedi.

Brown ayrıca Afganistan Konferansı'nın yıl sonuna dek düzenlenmesini istediklerini ifade ederek, bu ülkede gelecek dönemde neler yapılabileceğini Afgan hükümeti, NATO ve BM ile görüşmeleri gerektiğini söyledi.

Her iki lider de Afganistan'da artan asker kayıpları konusunda kamuoylarının baskısı altında

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...