Merkel'e göre NATO'nun önündeki engel...

Almanya Başbakanı Merkel, NATO ve AB işbirliğinin önündeki engelin Türkiye ve Kıbrıs Rum yönetimi arasındaki sorunlar olduğunu iddia etti.

Anadolu Ajansı 26.03.2009 - 14:52

Merkel'e göre NATO'nun önündeki engel...

Almanya Başbakanı Angela Merkel, NATO ve AB arasındaki işbirliğinin geliştirilmesinde özellikle Türkiye ve Kıbrıs Rum yönetimi arasındaki sorunların zorluk yarattığını öne sürdü.

Merkel, bugün Alman meclisinde 3-4 Nisan tarihlerinde Almanya ve Fransa tarafından ortaklaşa düzenlenecek NATO zirvesiyle ilgili yaptığı hükümet açıklamasında, NATO ve AB arasındaki işbirliğinin çok önemli olduğunu, ancak bu işbirliğinin geliştirilmesi konusunda bazı engellerin bulunduğunu belirterek, ''Özellikle Türkiye ve 'Kıbrıs' (Rum yönetimi) arasındaki sorunlar pratik çözümlere ulaşılmasında zorluk yaratıyor'' görüşünü dile getirdi.

Merkel, NATO ve AB arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda görüşmeler yapıldığında özellikle bu sorunların gündeme geldiğini ve saatlerce süren görüşmelerden bu nedenle sonuç alınamadığını kaydetti.

Dünyada yeni ortaya çıkan sorunların çözümü için NATO'nun da kendisini yenilemesi ve yeni bir strateji tasarısı hazırlaması gerektiğini ifade eden Merkel, bir üye ülkeye yapılacak olası saldırının tüm ittifaka yapılmış sayılacağı şeklindeki temel maddenin korunması gerektiğini vurguladı.

İSİM TARTIŞMASI YÜZÜNDEN MAKEDONYA ENGELLENİYOR
Dünyada hiçbir ülkenin günümüzde sorunları tek başına çözemeyeceğini söyleyen Merkel, NATO'nun başarısının da ABD ile olan işbirliğine bağlı olduğunu ifade etti.

Merkel, Hırvatistan ve Makedonya arasındaki sorunların bir an önce giderilmesini de temenni ettiğini ifade ederek, Makedonya'nın NATO'ya üyeliği konusunda, ''Umarım Makedonya'nın üyeliği sadece bir isim tartışması yüzünden engellenmez'' şeklinde konuştu.

Rusya'yı çok iyi bir ortak olarak kazanmak istediklerini kaydeden Merkel, 'Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin NATO'nun askeri kanadına dönme kararını takdirle karşıladığını sözlerine ekledi.

NATO'nun Almanya ve tüm Avrupa için büyük bir şans olduğunu belirterek, günümüzde barış ve özgürlük içinde yaşamalarını NATO'ya borçlu olduklarını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...