Milano EXPO için alan bulamıyor

İzmir'i eleyerek EXPO 2015'i düzenlemeye hak kazanan Milano, zaferin ustunden 3 yıl geçmesine rağmen hala fuar alanını belirleyemedi.

28.09.2010 - 17:10

Milano EXPO için alan bulamıyor

Dünyanın en büyük ve kapsamlı fuarı olarak kabul edilen EXPO yarışını diğer aday olan İzmir'i geride bırakarak kazanan Milano, hala fuar alanının kurulacağı arsayı arıyor.

Sadece Milano bölgesindeki iş cirosunu 44 milyar Euro artırması beklenen fuar, aynı zamanda ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağı için önem taşıyor.

Ancak büyük kutlamalara sahne olan zafer gününün üstünden neredeyse 3 yıla yakın zaman geçmesine rağmen 1 milyon metrekare alana yayılacak proje için hala uygun arsa bulunamadı.

Aslında Milano’nun EXPO tecrübesi bir dizi sorunla başladı. Öncelikle EXPO'nun başına geçecek ismin seçilmesinde büyük polemikler yaşandı. Karşılıklı vetolardan sonra sonunda başkan bulundu, ancak kısa bir süre sonra aynı zamanda bir parlamenter olan Lucio Stanca’nın başkanlığının çıkar çatışması yaratacağını savunanlar istifasını istedi.

Parlamentoya dönmeye karar veren Stanca’nın yerine, halen görevde olan Giuseppe Sala atandı. 

Bir dizi inşaat projesi başta olmak üzere milyarlarca Euro'luk yatırımın söz konusu olduğu EXPO 2015’e hala arsa bulunamaması sorunun başka önemli bir boyutu.

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini EXPO 2015’in her halde Milano’da yapılacağının altını çiziyor, ancak BIE (Uluslararası Fuarlar Bürosu) Milano’nun adaylığını resmi olarak kayıt altına almak için 18 Ekim tarihine kadar arsanın yerinin tespit edilmesini istiyor.

Bölgedeki havaalanları ve otellerin 30 milyon ziyaretçi öngören fuarı kaldırıp kaldırmayacağı zaten ilk günden beri tartışılan konulardan.

İZMİR'E VERELİM GİTSİN
20 milyar Euro’luk altyapı inşaatı ve yatırım öngören EXPO 2015 ihalelerine mafyanın karışması ihtimali de İtalyan yöneticileri endişelendirirken, yılan hikayesine dönen EXPO 2015’i şaka yollu da olsa "İzmir’e verin gitsin" diyenlerin sayısı da çoğalıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...