'Milisler Türkiye'de gizlice görüştü'

Daily Telegraph, Libya'da Kaddafi rejimini deviren milislerle, Suriye'deki Esad karşıtı silahlı güçlerin, Türkiye'de biraraya geldiğini bildirdi. Gizli yapılması planlanan bu temasların, yaşanan bir karışıklık nedeniyle ortaya çıktığı belirtildi.

28.11.2011 - 10:27

'Milisler Türkiye'de gizlice görüştü'

Ruth Sherlock imzasını taşıyan haberde, yeni kurulan Libya yönetiminin ülkede önde gelen İslamcı milis liderlerinden birini, Suriyeli muhalif silahlı birlikle görüşmeye yolladığı belirtildi.

Özgür Suriye Ordusu yetkilileriyle görüşmek üzere Türkiye'ye giden Abülhakim Belhac'ın şu anki görevi olan Trablus Askeri Konseyi yöneticiliğine gelmeden önce Libya İslami Mücadele Örgütü'nün liderliğini yapmış olduğuna dikkat çekildi.

Belhac'ın Özgür Suriye Ordusu komutanlarıyla İstanbul ve Suriye sınırına yakın bir bölgede yaptığı görüşmelerin gizli bir operasyon olarak planlandığı ancak Trablus Havaalanı'nda yaşanan bir karışıklık sebebiyle ortaya çıktığı iddia edildi.

Haberin kaynağı olarak Belhac'la birlikte çalışan bir askeri yetkili gösterildi ve aynı yetkilinin "Belhac Türkiye'ye geçici Libya devlet balkanı Mustafa Abdülcelil tarafından yollandı" demeci aktarıldı.

ESAD KARŞITI MİLİSLERE PARA YARDIMI
Daily Telegraph'ın haberinde operasyonun gizli olması sebebiyle Belhac'ın sahte pasaportla Libya'dan ayrılmaya çalıştığı ancak hava alanı yetkililerince durumun farkedildiği ve Belhac'ın kimliğinin ifşa olduğu ifadeleri yer alıyor.

Gazetenin cumartesi günkü haberinde, Libya'daki yeni yönetimin Esad karşıtı milislere para ve silah yardımı teklif ettiği iddia edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...