NTV

'Mısır karanlık bir tünele girer'

Dünya

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna 2 gün kala Mısır Anayasa Mahkemesi önemli bir karara imza attı. Mahkeme genel seçimde parlamentoya girenlerden üçte birinin milletvekilliklerini düşürdü. Müslüman Kardeşler milletvekili El-Erian, parlamentonun feshedilmesi halinde Mısır'ın "karanlık tünel"e gireceğini iddia etti.

Mısır'da Müslüman Kardeşler'in adayı Muhammed Mursi ile devrik lider Hüsnü Mübarek döneminin başbakanı Ahmed Şefik'in yarışacağı cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna 2 gün kala Anayasa Mahkemesi önemli bir karara imza etti.

Mısır Anayasa Mahkemesi, genel seçimlerde parlamentoya girenlerden üçte birinin milletvekilliğinin geçersiz olduğunu duyurdu.

Gelişme sonrası askeri konsey olağan üstü toplandı.

Anayasa Mahkemesi, Hüsnü Mübarek döneminin başbakanı olan Ahmed Şefik'in hafta sonu yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine katılmasının önünde ise yasal bir engel olmadığını vurguladı.

'YENİ SEÇİMLER YAPILMALI'
Mısır Anayasa Mahkemesi Başkanı Faruk Sultan, kararı uluslararası haber ajansı Reuters'a telefonla değerlendirdi. Sultan, Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararın, parlamentonun feshedilerek yeni seçimlerin yapılması anlamını taşıdığını söyledi.

'KARMAŞA GERİ GELECEK'
Müslüman Kardeşler hareketinin siyasi ayağı Özgürlük ve Adalet Partisi başkan yardımcısı Essam el Erian, "Eğer parlamento feshedilirse Mısır karanlık tünele girer. Yeni seçilecek cumhurbaşkanı ne bir parlamentoya ne de bir anayasaya sahip olacak. Bu durum birçok karmaşayı ve sorunu beraberinde getirecek" dedi.

'PARLAMENTOYA DARBE'
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda hile yapıldığını belirterek, seçimlerin iptali için Yüksek Seçim Kurulu'na başvuran cumhurbaşkanı adaylarından Abdulmunim Ebu'l-Futuh da, Anayasa Mahkemesi'nin bu kararıyla parlamentoya "darbe" yaptığını söyledi. Ebu'l-Futuh, Ahmed Şefik'in cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmasını sağlamak için bu kararın alındığını da iddia etti.

Mısır'da bazı çevreler, devrik lider Hüsnü Mübarek döneminde görev yapanların seçime katılmaması için kampanya yürütüyor.