Mısır'da 183 sanık idama mahkum edildi

Mısır'da yasaklı Müslüman Kardeşler'i destekleyen 183 sanık idam cezasına çarptırıldı.

Haberler - ntv.com.tr 02.02.2015 - 14:34

Mısır'da 183 sanık idama mahkum edildi

Mısır'da "Kirdase katliamı" olarak bilinen davada yargılanan 183 sanığa idam cezası verildi. Müslüman Kardeşler'i desteklemekle suçlanan sanıklar, polis memurlarını öldürmekten suçlu bulundu.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Tora Cezaevi'ndeki Polis Enstitüsü'nde görülen duruşmada, Giza Ceza Mahkemesi 14 Ağustos 2013'te Kirdase'deki polis merkezine saldırmakla suçlanan ve daha önce "idam edilmelerine yönelik görüş alınmak üzere" dosyaları Mısır Müftülüğü'ne gönderilen 188 sanık hakkında kararını açıkladı.

Sanıklardan 183'üne idam cezasına hükmeden mahkeme, 2 kişinin beraatine karar verdi. 2 kişinin de vefat ettiği belirtilen davada 18 yaşından küçük bir kişiye de 10 yıl hapis cezası verildi.

MÜFTÜNÜN GÖRÜŞÜ ALINDI 

Mısır yasalarına göre, idam dosyaları nihai karara bağlanmadan önce devlet müftüsüne sevk ediliyor. Müftünün görüşü alındıktan sonra dosya mahkemeye iade ediliyor ve mahkeme kararını veriyor.

16'I POLİS ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Mısır'da 14 Ağustos 2013'te Giza'daki Kirdase'deki polis merkezine düzenlenen saldırıda 16 polis memuru hayatını kaybetmişti.

Sayfa Yükleniyor...