Mısır'da mahkeme 'Hamas terörist örgüt' kararını iptal etti

Mısır'da, Hamas Hareketi'nin "terörist örgüt" olduğu yönünde verilen mahkeme kararı iptal edildi.

Anadolu Ajansı 07.06.2015 - 00:05

Mısır'da mahkeme 'Hamas terörist örgüt' kararını iptal etti

Alınan bilgiye göre Kahire Acil İşler İstinaf Mahkemesi, Hamas Hareketi'nin "terörist örgüt" olduğu yönünde daha önce Kahire Acil İşler Mahkemesi tarafından verilen kararı iptal etti. Karar metninde, "Devlet Davaları Kurulu'nun itirazı kabul edilerek, Hamas'ın terörist örgüt olduğu yönünde verilen birinci derecedeki karar, yetkisizlik gerekçesiyle iptal edildi" ifadelerine yer verildi.

Kahire Acil İşler Mahkemesi, 28 Şubat'ta Hamas'ın "terör örgütü" olarak kabul edilmesi yönünde karar almıştı. "Devlet Davaları Kurulu" ise 11 Mart'ta karar itiraz etmişti.

HAMAS: "OLUMLU ADIM"

Hamas Hareketi, Mısır yargısının "Hamas'ın terörist örgüt" olduğu yönünde verdiği kararı iptalini "önemli gelişme ve olumlu adım" olarak değerlendirdi.

Mahkemenin bu kararıyla Mısır'ın Filistin meselesinde oynadığı rolü muhafaza edeceğini ifade eden Rıdvan, kararı, "Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki ilişkilerin yeniden düzenlenmesi, ablukanın kaldırılmasına katkı sağlaması ve Hamas ile Mısır yönetimi arasındaki ilişkilerin ortak çıkarlar temeline dayalı şekilde güçlendirilmesi için önemli bir gelişme ve olumlu bir adım" olarak nitelendirdi.

Sayfa Yükleniyor...