Mısır'ın kararına aynı sertlikte cevap

Mısır'ın Ankara ile diplomatik ilişkilerini düşürerek, Türk büyükelçinin ülkeden ayrılmasını istemesine Türkiye'nin cevabı sert oldu. Dışişleri Bakanlığı, Mısır büyükelçisini istenmeyen adam ilan etti.

NTV Haber 23.11.2013 - 11:43

Mısır'ın kararına aynı sertlikte cevap

Türkiye, daha önce istişareler için ayrılan Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Abderahman Salaheldin'i "istenmeyen adam" ilan etti. Ankara, Mısır'la ilişkileri maslahatgüzar düzeyine de indirdi.

Dışişleri Bakanlığı, mütekabiliyet ilkesi çerçevesinde Mısır'ın Ankara'daki geçici maslahatgüzarını çağırdı. Ankara ilişkilerin maslahatgüzar düzeyine indirildiğini iletti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Türkiye ile ilişkilerin düzeyini düşürme kararı alındığını açıkladı. Mısır'ın bu kararında, Başbakan Erdoğan'ın, Rusya'ya gitmeden önce "Mursi'ye saygı duyuyorum" açıklamasının etkili olduğu belirtildi.

Ayrıca Kahire'deki Türkiye Büyükelçisinin de ülkeyi terketmesi istendi. Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Bedr Abdelatty, Türkiye'yi Mısır'ın çıkarlarına karşı kamuoyu oluşturmakla suçladı.

Mısırlı sözcü Abdelatty, ayrıca Ankara'yı Mısır'da istikrarsızlık yaratmak isteyen kurumları desteklemekle de suçladı. 

BOTSALI: MISIR'IN İSTİKRARI BÖLGE İÇİN ELZEM
Mısır'ın kararı sonrası açıklama yapan Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, Mısır'ın istikrarının bölge için elzem olduğunu söyledi.

Botsalı, "Türk ve Mısır halkları kardeştir. Mısır'ın iyiliği için dua etmeye devam edeceğim. Mısır çok
önemlidir. Mısır'ın demokratik yolda kalması bölge ve dünya için elzemdir" dedi.

MISIR ELÇİSİNİ DE GERİ ÇEKİYOR
Mısır'ın, Ankara'daki büyükelçisini de geri çekeceği öğrenildi.

Mısır'ın bu kararına ilk tepki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den geldi. Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Gül, "Mısır'da olağanüstü bir durum var. Umarım Mısır'la ilişkiler rayına oturur" dedi.

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASI ETKİLİ OLDU
Mısır'ın bu kararında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün Rusya'ya giderken yaptığı açıklamanın etkili olduğu iddia edildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ben, Sayın Mursi'nin yargı karşısındaki tutumunu alkışlıyorum, ona saygı duyuyorum, onu yargılayanlara benim saygım yok" demişti.

BOTSALI DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞRILMIŞTI
Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, 12 Kasım'da Mısır Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hatim Seyf en-Nasır ile görüşmuştü.

Botsalı'ya Türk hükümeti yetkilileri ve devlet adamlarının Mısır hakkında yaptığı açıklamaların ülkenin içişlerine karışmak anlamına geldiği iletilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...