Moldova'da, Komünist Partisi'nin kazandığı seçimlerin ardından yaşanan olaylar üzerine oyların tekrar sayılmasına karar verildi. Muhalefetten, bu konuda bir anlaşma olmadığı açıklaması gelirken, Devlet Başkanı Vladimir Voronin, ülkedeki karışıklığın giderilmesi için Batı ülkelerinden yardım talebinde bulundu.

İlişkili Haberler


OYLAR YENİDEN SAYILACAK MI?
Rus haber ajansı RIA, kimliğini açıklamadığı Moldovalı yetkiliye dayandırdığı haberde, Moldova hükümetinin, oyların tekrar sayılması konusunda muhalefetle anlaştığını bildirdi.

Moldova'da 2001 yılından bu yana iktidarda olan komünistler seçimi yüzde 50 oranında oy alarak kazanmış, muhalifler hile yapıldığı iddiasıyla seçimin yinelenmesini istemişti. Gösteri düzenleyen bir grup muhalif, devlet başkanlığı ve meclis binalarına saldırmıştı.

DEVLET BAŞKANI VORONİN YARDIM İSTEDİ
Moldova Devlet Başkanı Vladimir Voronin, "göstericilere, darbe girişiminde bulunan faşistlere karşı Moldova'nın ülke bütünlüğünü koruyacağını" söyledi.

Voronin, televizyonda yayınlanan konuşmasında "Gözü dönmüş bir avuç faşist darbe yapmaya çalışıyor. Bu provokatörlerin devletin sembollerine zarar vermesine izin vermeyeceğiz. Moldova'da ülkenin bütünlüğünü sonuna kadar koruyacak bir iktidarın olduğunu onlara göstereceğiz" dedi.

Vladimir Voronin, Batı ülkelerinden de yardım istedi. Interfax haber ajansının bazı yabancı diplomatlardan aldığı bilgiye göre Voronin, başkent Kişinev'deki kargaşadan büyük bir kaygı duyduğunu söyledi ve Batı ülkelerine, sorunun çözümü konusunda yardım etmeleri çağrısında bulundu.

MECLİSTEKİ YANGINDA BİR KİŞİ ÖLDÜ
Öte yandan, muhalif grubun meclis binasına saldırması ve burada yangın çıkmasının ardından bir kadının zehirlenerek öldüğü bildirildi.

Devlet televizyonu, genç kadının meclisteki yangında zehirlendiğini belirtti ancak bu haber yetkililerce doğrulanmadı.

Moldova'da 2001 yılından bu yana iktidarda olan komünistler seçimi yüzde 50 oranında oy alarak kazanmış, muhalifler hile yapıldığı iddiasıyla seçimin yinelenmesini istemişti. Gösteri düzenleyen bir grup muhalif, devlet başkanlığı ve meclis binalarına saldırmış, meclis binasında yangın çıkmıştı.

'OYLARIN TEKRAR SAYILMASI KONUSUNDA ANLAŞMA YOK'
Muhalefet liderlerinden Vlad Filat de, iktidarla oyların tekrar sayılması konusunda anlaşma sağlandığı haberlerini yalanladı.

Filat, "Yetkililerden taleplerimize bir cevap alamadık beklemeye devam ediyoruz sokakta kalıyoruz" dedi.

Merkezi Seçim Komisyonu yetkililerdin Iuri Tchokane de, muhalefetin oyların yeniden sayılmasını ve seçime hile karıştıysa sonuçların iptal edilmesi garantisini istediğini, bu konuda bir karar alınmadığını belirtti.