Mübarek ve oğulları gözaltında

Yolsuzluk ve halka karşı şiddet kullandığı nedeniyle sorgulanan Hüsnü Mübarek ve iki oğlu gözaltına alındı. Mübarek sorgu sırasında kalp krizi geçirdi.

12.04.2011 - 15:38

Mübarek ve oğulları gözaltında

Mısır'ın devrik devlet başkanı Hüsnü Mübarek dün, yolsuzluk ve ülke genelinde düzenlenen gösterilere şiddetle müdahale edilmesine ilişkin soruşturma kapsamında sorgulandı. Koltuğunu kaybettikten sonra ikamet ettiği Şarm El Şeyh'te sorguya alınan Mübarek, sorgu sırasında fenalaştı ve Şarm El Şeyh'teki uluslararası hastaneye kaldırıldı.

Mısır devlet televizyonu, Mübarek'in sorgulanırken 'kalp krizi' geçirmesi üzerine hastaneye kaldırıldığını duyurdu. Televizyon ayrıca Mübarek'in yemek yemeyi reddettiğini, hastane içinde karmaşa olduğunu ve binaya sadece acil durumdaki hastaların girmesine izin verildiğini duyurdu. Tedaviyi yapan doktorlardan biri Mübarek'in durumunun 'istkrarsız' olduğunu söyledi.


İlerleyen saatlerde hastanedeki tedavisi devam Hüsnü Mübarek'in gözaltına alındığı açıklandı. Savcılıktan yapılan ve sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden yaygınlaştırılan açıklamada gözaltının 15 gün süreceği belirtildi.

Son yıllarda da sağlık sorunları yaşayan ve Mart 2010'da Almanya'da safra kesesi ameliyatı olan 82 yaşındaki Mübarek'in yoğun bakıma alındığı bildirildi.

'KASAP BURADA'
Hastanenin dışında ise yoğun güvenlik önlemleri alındı. Bina girişinde toplanan göstericiler ellerinde ''Kasap burada'' yazılı pankartlar taşırken, Mübarek'in derhal yargı karşısına çıkarılmasını istediler.

El Ahram gazetesi de, İçişleri Bakanı Mansur El Essavi'ye dayanarak Mübarek'e dün mahkemeden celp geldiğini, savcılığın Mübarek'i, protestocuların öldürülmesi ve kamu fonlarını zimmete geçirmek suçlamasıyla ilgili ifade vermesi için çağırdığını duyurmuştu.

30 yıl süren iktidarının ardından kitlesel gösteriler üzerine 11 Şubat'ta istifa etmesinden kısa süre önce halka hitaben yaptığı konuşmada Mısır'da ölme sözü veren Hüsnü Mübarek, devrilmesinden sonra Şarm El Şeyh'te ikamet etmeye başlamıştı. Cumartesi günü El Arabiya televizyonuna verdiği mülakatta da "kendisini ve ailesini hedef alan karalama kampanyasından büyük üzüntü duyduğunu" dile getirmiş ve yabancı ülkelerde büyük bir serveti olduğu iddialarını reddetmişti.

OĞULLARI DA SORGULANIYOR
Hüsnü Mübarek'in tedavisi devam ederken iki oğlu da sorgulanmaya başlandığı. Mısır devlet televizyonu, Alaa ve Cemal Mübarek'in, savcılıkça yürütülen yolsuzluk ve hükümet karşıtı gösteriler sırasında uygulanan şiddet konusundaki soruşturma çerçevesinde sorgulandığını duyurdu. Hüsnü Mübarek'in gözaltına alınmasından bir kaç saat önce de oğulları gözaltına alındı.

Babaları hastanedeyken Kahire'den gelen savcılar tarafından sorgulanmak üzere Şarm El Şeyh'deki bir mahkeme binasına götürüldü. Bina önünde toplanan yaklaşık 2 bin kişi iki kardeşi taşıyan polis aracına su şişeleri, taş ve terlik attı. Göstericiler sorgu devam ederken de Alaa ve Cemal Mübarek'in tutuklanmalarını istedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...