Mursi Mısır'da 'teröristler listesi'ne alındı

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Mursi'nin Kahire Ceza Mahkemesi tarafından "teröristler listesi"ne alınmasına ilişkin kararı Mısır Resmi Gazetesi'nde yayımlandı.

Anadolu Ajansı 04.07.2016 - 19:01

Mursi Mısır'da 'teröristler listesi'ne alındı

Mısır'ın Resmi Gazetesi bugünkü sayısında, Mursi hakkında geçen nisan ayında Kahire Ceza Mahkemesi'nin verdiği Mursi'nin teröristler listesine alınmasına ilişkin kararını yayımladı.

Kararda ayrıca, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) ve diğer 34 kişinin de teröristler listesine alındığı ifade edildi.

Bu kararın 3 yıl süresince geçerli olacağı kaydedildi.

Mısırlı avukat İsmail Ebu Bereke, "35 kişi, Hamas adına casusluk yapmak suçlamasıyla yargılandıkları davada teröristler listesine alındı. Hamas adına casusluk (büyük casusluk) davasında alınan karara itiraz edildi" dedi.

Ebu Bereke, "Mursi ilk kez teröristler listesine alındı. Mahkeme kararını nisan ayında verdi ancak karar bugün açıklandı. Mahkemelerde bulunan savunma heyeti olarak bize bir bildirimde bulunulmadı" diyerek, kararın temyiz edilmesi veya edilmemesinin kendileri için aynı olduğunu ifade etti.

Hamas adına casusluk yapmak davasında 16 Haziran'da Mursi, İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ve diğer 15 İhvan yetkilisi hakkında müebbet (25) hapis, aralarında Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır'ın da olduğu 16 sanık hakkında idam, 2 sanık hakkında da 7 yıl hapis cezası verilmişti.

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden alındığı 3 Temmuz 2013'ten bu yana Mısır yönetimi İhvan'ı ve üyelerini "şiddet ve terör provokasyonu" yapmakla suçluyor. İhvan ise askeri darbeye karşı barışçıl gösteriler düzenlediklerini belirterek, güvenlik güçlerini göstericileri öldürmekle itham ediyor.

Sayfa Yükleniyor...