Müslümanların doğum oranları azalacak

Yapılan son araştırmaya göre 20 yıl sonra Müslüman ülkelerdeki nüfus artış hızı yüzde 2,2’den 1,5’e düşecek ama Müslümanların dünya nüfusunudaki oranı yüzde 26,4’e yükselecek.

27.01.2011 - 15:13

Müslümanların doğum oranları azalacak

Washington merkezli düşünce kuruluşu Pew Forum'un araştırmasına göre Müslümanların doğum oranları önümüzdeki 20 yıl içinde kentleşme, yükselen yaşam standardı ve eğitimli Müslüman kadın sayısının artması nedeniyle azalacak.

Kuruluş azalan doğum oranları doğrultusunda, Müslümanların 1990 ile 2010 arasında yüzde 2,2 olan nüfus artış hızının 2011 ile 2030 arasında yüzde 1,5'e düşeceği tahmininde bulundu.Ancak nüfus artış hızındaki düşüşe rağmen, şu anda dünya nüfusunun yüzde 23,4'ünü oluşturan Müslümanlar, 20 yıl sonra yüzde 26,4'e yükselecek.

Kuruluş bu 20 yıl içinde Müslüman nüfusun artış hızının, diğer dinlerinkinin iki katı olacağını öngörüyor.

Pew'un araştırmasında, Müslüman nüfuslu ülkelerde doğum oranları ile eğitim arasında sıkı bir ilişki olduğu ortaya çıktı.

Kızlar için zorunlu eğitimin en kısa olduğu ülkelerde kadınlar ortalama 5 çocuk sahibi olurken, eğitimin en uzun olduğu ülkelerde bu sayı ikiye kadar düşüyor. Çocuk sayısının azalmasında eğitimin yanı sıra, kentlere göç ve çiftlerin gelir seviyelerinin artmasının da etkili olduğuna dikkat çekildi.

Araştırmanın çarpıcı bulgularından biri de, Pakistan'ın 2030 yılında, dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi unvanını Endonezya'dan devralacak olması.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...