Yezidiler'e ait toplu mezar bulundu

Irak'ın kuzeyindeki Musul kentinde 30'dan fazla Yezidi sivilin cesedinin gömülü olduğu toplu mezar bulundu. Yezidi sivillerin IŞİD militanları tarafından öldürüldüğü tahmin ediliyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 02.02.2015 - 12:42

Yezidiler'e ait toplu mezar bulundu

İnsan Hakları aktivisti Lokman Mirzo, "Yezidi milisler, Sincar'a 63 kilometre uzaklıktaki Senuni nahiyesine bağlı Hansur bölgesinde Yezidi sivillere ait toplu bir mezar buldu" dedi.

Toplu mezara, Sincar Dağı'nın etekleri yakınında bir tavuk çiftliğinde rastlandığını belirten Mirzo, kazılan hendekte kadın ve çocuklara ait iskelet parçalarının da bulunduğu 30'dan fazla kişinin cesedinin olduğunu ifade etti.

İnsan Hakları aktivisti Lokman Mirzo, Peşmerge güçlerinin bölgeyi kordon altına aldığını kaydetti.

Terör örgütü IŞİD 3 Ağustos'ta düzenlediği saldırılarla Musul'un batısında yer alan Kürtlerin "Şengal" olarak adlandırdığı Sincar ilçesini ele geçirmişti.

IŞİD esir aldığı Yezidileri Müslüman olmaya zorladığı görüntüleri kamuoyuyla paylaşmış, Peşmergenin çekilmek zorunda kaldığı bölgeden on binlerce insan kaçarak Duhok ve Erbil'e sığınmıştı.

KADINLAR KÖLE OLARAK SATILMIŞTI

Köylüler ve aracı olmayan çoğu kişi dağlara kaçarak canını kurtarmıştı. IŞİD militanları binlerce Yezidi kadını esir aldıktan sonra köle olarak satmıştı.

Sayfa Yükleniyor...