Myanmar'da 27 bin Müslüman evinden oldu

Myanmar'da Budistler ile Müslümanlar arasındaki şiddet olayları, yeni bir göç dalgasına neden oldu. Kurban Bayramı'nda şiddete maruz kalan 27 bin Müslüman evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Haberler 30.10.2012 - 14:55

Myanmar'da 27 bin Müslüman evinden oldu

Myanmar'ın batısındaki Arakan eyaletinde Rakhine Budistleri ile Rohingya Müslümanları arasında devam eden etnik çatışma, yeni bir göç dalgasına neden oldu. Son şiddet olayları nedeniyle bir hafta içinde 28 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Myanmar'daki Thechaung kampına sığınan çok sayıda Rohingya Müslümanı, şiddet olaylarını engellemekte başarısız olan hükümeti suçladı. 

Yetkililerin sorunu çözmek için hiçbir girişimde bulunmadığını belirten Rohingya Müslümanları, askerlerin ise kendilerini korumadığını belirtiyor.

Hükümet, 21 Ekim'de yeniden alevlenen çatışmalar sırasında 84 kişinin öldüğünü, 129 kişinin de yaralandığını açıkladı. İnsan hakları örgütleri, ölü sayısının hükümetin açıkladığı rakamdan çok daha yüksek olduğunu ileri sürüyor.

Myanmar'da bulunan Birleşmiş Milletler Koordinatörü Ashok Nigam, son olaylar sırasında evlerini terk etmek zorunda kalan 28 bin kişiden 27 bininin Müslüman olduğunu söyledi. 

Nigam, bir kısmı hala tekneleriyle denizde olduğu için evlerini terk edenlerin sayısının tahmin edilenden çok daha fazla olabileceğini sözlerine ekledi.

ÇİN'DEN MÜZAKERE ÇAĞRISI
Çin yönetimi ise, Myanmar'da son dönemde Rakhine Budistleri ile Rohingya Müslümanları arasında yaşanan gerilimin yatıştırılması için taraflara müzakere çağrısı yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, Myanmar'daki sorunun tüm taraflarca barışçıl müzakere ve istişareler yoluyla çözülmesinden yana olduklarını yineledi.

Myanmar'da etnik şiddete maruz kalan yüzbinlerce Rohingya Müslümanı, evlerini tek ederek komşu ülkelerdeki sığınma kamplarında yaşıyor.

Sayfa Yükleniyor...