Napoli’de “süper yanardağ” tehlikesi

İtalya’nın Napoli şehrinde bulunan dünyanın en tehlikeli “süper yanardağ”larından biri yeniden uyanma işaretleri gösteriyor.

Haberler 22.12.2016 - 19:41

Napoli’de “süper yanardağ” tehlikesi

Bilim insanları sönmüş süper yanardağın 500 yıldır ilk defa patlama yaşayabilecek kritik bir baskı noktasına yaklaştığını açıkladılar.

Süper yanardağlar bilinen en büyük volkanik yapılara verilen isim. Magma haznelerinin büyüklüğünden dolayı süper yanardağ patlamalarından sonra bir volkan konisi yerine dev boyutlarda kalderalar (göçükler) oluşuyor. Napoli şehri ise bu dev yanardağın yatağına kurulmuş durumda.

Araştırmacılar yanardağın tehlikeli bir eşiğe yaklaştığını ve yükselen magmanın normal seviyenin 10 katı güçte sıvı ve gaz salınımını ateşleyebileceğini söylüyor.

Bu durumun bölgede yaşayan üç milyon insan için nihayetinde çok tehlikeli bir patlamaya neden olabileceği söyleniyor. Campi Flegrei Yanardağı’nda 2005 yılından beri magma birikiminin yükseldiği gözlemleniyor.

Vezüv Yanardağı
Vezüv Yanardağı

2012 yılında İtalyan yetkililer tehlike seviyesini yeşilden sarıya yükseltmiş ve yanardağın aktif şekilde takip edileceğini açıklamıştı.

Avrupa'da 200.000 yıldır görülen en büyük yanardağ patlamasıyla oluşan Campi Flegrei göçüğü 39.000 yıl önce meydana geldi.

Sayfa Yükleniyor...