New York merkezli uluslararası insan hakları kuruluşu İnsan Hakları İzleme Örgütü, NATO'nun geçtiğimiz yıl Libya'ya sivilleri korumak için hava operasyonları düzenlediğini ancak, söz konusu operasyonlarda 72 sivilin öldürüldüğünü açıkladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün hazırladığı son raporda, Libya lideri Mummer Kaddafi'yi devirmek için düzenlenen hava operasyonlarının birinde NATO'nun 14 sivili öldürdüğünü, onların yardımına giden gruba yine NATO saldırısında 18 kişinin öldürüldüğünü açıkladı. İnsan Hakları İzleme Örgütü, NATO'dan sivil ölümlerle sonuçlanan tüm vakaları kapsamlı soruşturmasını talep etti.

'AİLELERE TAZMİNAT ÖDENMEDİ'
İnsan Hakları İzleme Örgütü adına açıklama yapan Fred Abrahams, "BM, Libya'da NATO'ya sadece askeri hedefleri bombalaması izni vermişti. Ancak NATO'nun vurduğu bazı hedeflerde cevap verilmesi gereken ciddi kuşkular mevcut" dedi. Abrahams, ölümlere NATO'nun neden olduğu kanıtlanamadığından, zarar gören ailelere tazminat ödenmediğini belirtti.

NATO: LİBYA'YLA İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ
NATO ise, sivillerin korunması için büyük bir özen gösterildiğinin altını çizerek, o dönemde sahada personeli bulunmadığı için sivil ölümlerle ilgili sayıları teyit edemeyeceğini açıkladı. NATO, Libya'daki mevcut yönetimin herhangi bir soruşturma açması halinde işbirliği sağlama sözü verdi.

26 BİN SORTİ YAPTI
Geçtiğimiz yıl, Muammer Kaddafi'ye bağlı Libya kuvvetlerine karşı NATO operasyonu sırasında 26 bini aşkın sorti yapıldı. Bunlardan saldırı amaçlı olan 9 bin 658'sinin büyük bölümünü ABD, İngiltere ve Fransa'ya ait savaş uçakları gerçekleştirdi. NATO bu hava operasyonlarında 5 bin 900 hedefi imha etti.

Geçtiğimiz mart ayında da Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) kimliklerini vererek 55 sivilin öldüğünü açıklamış, bunlardan 16'sının çocuk, 14'ünün kadın olduğunu belirtmişti.