NTV

NATO'dan sivil ölüm özrü

Dünya

Afganistan'daki NATO askerlerinin komutanı ABD General John Allen, bu hafta içinde ülkenin doğusunda düzenlenen hava saldırısında 18 sivilin öldürülmesinden dolayı özür diledi.

Afganistan'daki NATO gücü komutanı ABD'li General John Allen geçtiğimiz çarşamba günü düzenlenen hava saldırısında öldürülen siviller için özür diledi. General Allen'in açıklamasıyla sivil ölümlere NATO'nun neden olduğu da resmi olarak kabul edilmiş oldu.

ABD'li General John Allen, NATO saldırısında, kadın, çocuk ve yaşlıların ölmesinden duyduğu üzüntüyü bizzat dile getirmek için yetkililer ve köylülerle görüşmek üzere hava yoluyla bölgeye gitti.

DEMPSEY: SORUŞTURMA AÇTIK
ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, dün Afganistan'ın doğusundaki Logar vilayetinde düzenlenen hava saldırısında sivillerin öldüğü haberlerinin soruşturulduğunu açıklamıştı.

Afgan yetkililer ve görgü tanıkları, hava saldırısında aralarında bir evdeki kadın ve çocukların da bulunduğu 18 sivilin öldüğünü belirtmişti.

KARZAİ KINAMIŞTI
Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai de, saldırının "haklı görülemeyeceğini" söyleyerek, şiddetle kınadığını söylemişti.