BM'nin İran'a yaptırım kararı sonrası İsrail'den açıklama

BM İran'a karşı uygulanan yaptırımların kaldırıldığını açıkladı. İran'la nükleer anlaşmaya karşı çıkan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Tahran'ın nükleer silah sahibi olma gayesinden vazgeçmediğini savundu.

Anadolu Ajansı 17.01.2016 - 09:41

BM'nin İran'a yaptırım kararı sonrası İsrail'den açıklama

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, BM'nin İran'a karşı uygulanan yaptırımların kaldırıldığını açıklamasının ardından yazılı açıklama yaptı.

Netanyahu, "İran 5 art 1 ülkeleriyle vardığı nükleer anlaşmaya rağmen nükleer silah sahibi olma arzusu taşıyor. Ortadoğu'da istikrarı sarsmaya ve dünyanın farklı bölgelerinde terör eylemlerine devam ediyor" ifadesini kullandı.

Bir ihlal olması ihtimaline karşılık İsrail'in anlaşmanın uygulanıp uygulanmadığını takip edeceğini dile getiren Netanyahu, büyük devletler ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nı (UAEA) İran'ın nükleer santrallerinde ve
diğer bölgelerdeki çalışmalarını yakından izlemeye çağırdı.

"Herhangi bir ihlale karşı uygun bir cevap verilmemesi durumunda İran, nükleer silah geliştirme çalışmalarına ve bölgede istikrarı sarsan faaliyetlerine devam edebileceğini düşünecektir" ifadesini kullanan Netanyahu, İsrail'in kendi güvenlik ve istikrarını korumak için elinden geleni yapacağını vurguladı.

ANLAŞMA TEMMUZDA YAPILMIŞTI

İran ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere ile Almanya (5 art 1) arasında 14 Temmuz 2015 tarihinde Viyana'da varılan anlaşma, İran'ın nükleer faaliyetlerini UAEA denetçilerine açmasını, buna karşılık denetçilerin onayından sonra İran'a yönelik yaptırımlar kaldırılmasını öngörüyordu.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) kısa süre önce, İran'ın 14 Temmuz’da kabul edilen nükleer anlaşmaya uygun olarak gerekli önlemleri yerine getirdiğini onaylamış ve sonrasında Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İran'a uygulanan ekonomik ve finansal yaptırımların kaldırıldığını belirtmişti.

Sayfa Yükleniyor...