New York'ta geleneksel eşcinsel yürüyüşü

ABD'nin New York kentinde geleneksel eşcinsel yürüyüşünün 44'üncüsü düzenlendi.

Anadolu Ajansı 01.07.2013 - 08:17

New York'ta geleneksel eşcinsel yürüyüşü

Kentin sembollerinden 5. Cadde'de gerçekleşen yürüyüşe on binlerce eşcinselin yanı sıra, New York Valisi Andrew Cuomo, politikacılar ve sanatçılar katıldı. Yüryüş, ABD Yüksek Mahkemesinin, eşcinsel çiftlerin karşı cinsle evliçifltlerle aynı federal kazanımlara sahip olması gerektiği yönündeki kararı nedeniyle kutlamaya dönüştü. Renkli kostümleriyle dans eden yürüyüşçülere izleyiciler de eşlik etti.

İsrail asıllı Amerikalıların yoğun katılım gösterdiği yürüyüşte, İsrail bayrağındaki 'heksagramın' yer aldığı eşcinselliğin sembolü gökkuşağı renkli bayraklar dikkati çekti. "Ben gururlu bir İsrailliyim" yazılı pankartta taşıyan İsrail asıllı yürüyüşçüler, geleneksel danslarını sergilemeyi ihmal etmedi. Yürüyüşte İsrail'in yanı sıra başka ülkeler de kostüm ve geleneksel danslarıyla temsil edildi. Yaklaşık 4 saat süren yürüyüşte bir çiftin taşıdığı, "#direnayol, #direngezi TURKEY" yazılı pankart dikkati çekti.

New York'un yanı sıra San Francisco, Chicago, Seattle, Minneapolis ve Kaliforniya'da da eşcinsel yürüyüşleri gerçekleşti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...