Nükleer müzakerelerde anlaşma yakın

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, İran ile nükleer müzakereler konusunda "Anlaşmaya hiç bu kadar yaklaşmadık. Ancak hala çözülmesi gereken ciddi noktalar var" dedi.

Anadolu Ajansı 29.03.2015 - 11:07

Nükleer müzakerelerde anlaşma yakın

İran ile 5+1 ülkeleri arasında yürütülen nükleer müzakereler kapsamında İsviçre'nin Lozan kentine gelen Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, görüşmelerin yapıldığı otelin önünde gazetecilere konuştu.

Mogherini, "Hala uzlaşılması gereken konular var. Hafta sonu boyunca farklılıkları ortadan kaldırmak için çalışacağız. Müzakerelerin detaylarına girmeyeceğim. Çünkü şimdi zamanı değil. Umarım (müzakereleri sonuçlandırmayı) yarın ya da ilerleyen günlerde başarırız" diye konuştu.

Nükleer müzakerelerden beklentisiyle ilgili olarak Mogherini, "İyimser yaklaşıyoruz, yoksa burada bulunmazdık" ifadesini kullandı.

Mart sonuna kadar varılması hedeflenen çerçeve anlaşma hakkında Mogherini, "Anlaşmaya daha önce hiç bu kadar yaklaşmadık. Ancak, bazı kritik konular hala çözülmüş değil" şeklinde konuştu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond'ın da görüşmelere katılmak üzere bu akşam Lozan'a gelmesi öngörülüyor. Rusya ve Çin dışişleri bakanlarının da yarın nükleer müzakerelere katılması bekleniyor.

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin ile Almanya'dan oluşan 5+1 ülkeleri arasında yürütülen nükleer müzakerelerde 31 Mart'a kadar çerçeve anlaşmaya varılması hedefleniyor. İran'ın nükleer kapasitesiyle ilgili görüşmelerde daha önce nihai anlaşmaya ulaşılamamış, müzakereler 1 Temmuz 2015 tarihine kadar uzatılmıştı. 

Sayfa Yükleniyor...