Obama: Artık hepimiz başarı istiyoruz

ABD Başkanı Barack Obama, Trump'ın zaferine ilişkin açıklama yaptı.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 09.11.2016 - 20:23 | Son Güncelleme : 09.11.2016 - 20:36

obama.jpg

ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’ın bahçesinde yaptığı basın açıklamasında, Donald Trump'ın ülkenin 45'inci başkanı seçilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Trump'ı arayarak seçim zaferi dolayısıyla kutladığını ve Beyaz Saray'a davet ettiğini belirten Obama, “Şu anda hepimiz Trump’ın başarılı bir şekilde ülkeyi bütünleştirmesini ve yönetmesini istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Obama, Trump’ın, seçimi kazanmasının ardından verdiği birlik mesajlarına ilişkin de "Şu anda hepimizin buna ihtiyacı var.” dedi

Trump’la kendisinin arasında siyasi olarak farklılıklar olduğuna dikkat çeken Obama, sekiz sene önce kendisinin başkanlığı Cumhuriyetçi Parti’den Geroge W. Bush’tan aldığını hatırlatarak, “Bush’un çok başarılı bir ekibi vardı ve geçiş sürecini çok başarılı bir şekilde yönettiler. Biz de Trump’a başkanlığın huzur içerisinde geçmesini istiyoruz. Başkanlık işlemlerinin huzurlu bir şekilde devredilmesi demokrasimizin önemli bir özelliğidir." diye konuştu.

Trump’a karşı yarışan Demokrat Parti adayı Hillary Clinton’dan da övgüyle bahseden Obama, şunları kaydetti:

"Daha fazla gurur duyamazdım Clinton’dan. Pek çok Amerikalı da onu hayranlıkla izliyor. Ülkedeki kız çocuklarına siyasette daha büyük seviyelere gelinebileceğini gösterdi.

Hepimiz ülke için en iyisini istiyoruz. Bir birlik hissi ülkenin ihtiyacı olan, aynı zamanda kurumlara, yaşam biçimimiz saygı, hukukun üstünlüğüne olan saygı. Bugün ekibimize şunu söyledim; Başınızı dik tutun. Belki çok daha fazla takdir kazanmadan, gözle görülmeyen alanlarda çalışarak hizmet anlayışına yönelik çalışma sergiledi. Bu seçimde kazanıp kazanmama değil mesele. İstediğimiz bugünkü noktaya gelebilmekti.

Genç insanlara şunu söylemek istiyorum; Cesaretini korumanız lazım. Sakın şüpheci olmayın. Bir fark yaratamayacağınızı düşünmeyin. Ve siyaset böyle bir şey kimi zaman. Kaydersek hatalarımızdan ders çıkartıyoruz. Önemli olan şu, hep ileriye doğru gidiyoruz. 240 senedir bizim ülkemiz böyle ilerledi. Biz sınırları böyle zorladık. Devam etmekte olduğumuz yolculuk devam ediyor olacak. Ben bu işi bayrak koşusuna benzetiyorum."

Sayfa Yükleniyor...