Obama 'işkence' fotoğraflarına karşı

ABD Başkanı Barack Obama'nın, Irak ve Afganistan'daki Amerikalı personelin terörizm zanlılarına yaptıkları kötü muameleyi gösteren fotoğrafların yayınlanmasına karşı çıktığı bildirildi.

Anadolu Ajansı 13.05.2009 - 22:50

Obama 'işkence' fotoğraflarına karşı

Amerikan yönetiminden bir yetkili, Obama'nın geçen hafta hukuk danışmanlarına, Irak ve Afganistan'daki Amerikalı personelin terörizm zanlılarına yaptıkları kötü muameleyi gösteren fotoğrafların yayınlanmasının ABD askerlerini tehlikeye atacağını söylediğini bildirdi.

Yetkili, başkan Obama'nın fotoğrafların özellikle bu zamanda yayınlanmasının, Amerikan güçlerini tehlikeye atmanın yanı sıra Irak ve Afganistan gibi yerlerde ABD'nin işini daha da

zorlaştıracağına inandığını söyledi.

Federal Temyiz Mahkemesi hakimleri, fotoğrafların yayınlaması yönünde karar vermişti.

Amerikan Medeni Haklar Birliği (ACLU) tarafından Adalet Bakanlığı aleyhine açılan davaların art arda kaybedilmesi üzerine, Pentagon fotoğrafları 28 Mayıs'ta yayımlamaya karar vermişti.

Medeni Haklar Birliği, fotoğrafların yayınlanmasını sağlamak için yıllardır uğraşıyor. ACLU, fotoğrafların, mahpuslara kötü muamelenin Irak'ta ve diğer bazı yerlerde bilinenin çok ötesinde

olduğunu gösterdiğini iddia ediyor.

ACLU'nun avukatları bu fotoğrafların, ABD personelinin mahpuslara kötü muamelesinin münferit değil yaygın olduğunun kanıtı olduğunu söylemişlerdi.

Pentagon ise 2004'te ortaya çıkan, Irak'taki Ebu Garip cezaevindeki işkenceyi gösteren fotoğrafların ve diğer bazı olayların münferit olduğunu iddia ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...