Obama İsrail'e 'Türkiye'yi hatırlattı

ABD Başkanı Obama'nın ziyareti öncesi İsrail'den Türkiye'ye art arda sıcak mesajlar. Netanyahu'nun sözcüsü, "İsrail, Türkiye ile ilişkilerini geliştirmeye hazır" derken, İsrail Dışişleri Bakanlığı da, "Türkiye ve İsrail'in yeniden iyi ve arkadaşça bir ilişki kuracağını ümit ediyoruz" açıklaması yaptı.

20.03.2013 - 10:39

Obama İsrail'e 'Türkiye'yi hatırlattı

ABD Başkanı Barack Obama'nın İsrail ziyareti bugün resmen başlıyor. Obama'nın ziyareti öncesi Tel Aviv'den Türkiye'ye yönelik sıcak mesajlar geldi.

İsrail eski Dışişleri Bakanı Danny Ayalon'un dün "İsrail özür dilemeye hazır" açıklamasının ardından bugün de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nın sözcüsü Mark Regev ve İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor'dan sıcak mesajlar geldi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanhayu'nun sözcüsü Mark Regev, "İsrail, Türkiye ile ilişkilerini geliştirmeye hazır" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın İsrail ziyareti sırasında Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin de konuşulabileceğini belirten Regev, "Umarız sürecin akışını değiştirme imkanımız olur" şeklinde konuştu.

Netanyahu'nun sözcüsü Mark Regev, Ankara ile Tel Aviv arasındaki iyi ilişkilerin, her iki ülkenin de yararına olacağına inandığını söyledi.

'İYİ VE ARKADAŞÇA İLİŞKİ ÜMİT EDİYORUZ'
İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yigal Palmor da, Türkiye-İsrail ilişkilerinin ABD Başkanı Barack Obama'nın İsrail ziyaretinin gündem maddeleri arasında yer aldığını belirtti.

Palmor, ''Türkiye ve İsrail'in, çok yakın zamanda aralarındaki mevcut ihtilafı arkalarında bırakarak yeniden iyi ve arkadaşça bir ilişki kuracaklarını ümit ediyoruz'' dedi.

Obama'nın ziyareti öncesi tüm hazırlıklar tamamlandı. Obama'nın ziyareti öncesi tüm hazırlıklar tamamlandı.

İKİNCİ DÖNEMİN İLK ZİYARETİ
ABD Başkanı Barack Obama, ikinci döneminin ilk yurtdışı gezisini bugün İsrail'e gerçekleştiriyor. İsrail'i ziyaret eden beşinci ABD başkanı olacak Obama, bu ülkede 50 saat kalacak ve kendisine 600 kişilik heyet eşlik edecek. Ziyaret için 5 bin polis ve yüzlerce devriye aracı görev başında olacak.

ABD Başbakanlık Basın Ofisi'nden edinilen istatistiki bilgilere göre, ABD'nin 44. Başkanı olan Barack Obama, İsrail'i ziyaret eden beşinci Başkan olacak. Obama'nın bugün başlayacak ziyareti, ABD Başkanları tarafından bu ülkeye yapılan dokuzuncu ziyaret olma özelliğini taşıyor.

CLINTON 4 KEZ GİTTİ
Obama'dan önce İsrail'i Richard Nixon, Jimmy Carter, Bill Clinton ve George W. Bush ziyaret etmişti. Clinton, İsrail'e dört kez, Bush iki kez giderken, diğer başkanlar ise birer ziyaret gerçekleştirdi.

'SARSILMAZ İTTİFAK'
Obama'nın ziyareti için Kudüs sokaklarına yaklaşık bin bayrak asıldı. Ziyaret için özel olarak hazırlanan İsrail ve ABD bayraklarının birleşiminden oluşan logo ise binlerce kişinin oyuyla belirlendi. Logo, ziyaretin sloganı olarak belirlenen ''Sarsılmaz İttifak'' (Unbreakable Alliance) ana temasından yola çıkılarak oluşturuldu. Logo, ziyarete ilişkin tüm belge, işaret ve tabelalarda kullanılıyor.

ABD Başkanı Obama, Filistin'in Ramallah kentini de ziyaret edecek. ABD Başkanı Obama, Filistin'in Ramallah kentini de ziyaret edecek.

NETANYAHU'DAN İLGİNÇ HEDİYE
Obama ile Kudüs'te bir araya gelecek olan İsrail Başbakanı Netanyahu'nun, Obama'ya altın kaplama ve 0.04 milimetre boyutunda, içine İsrail ve ABD bağımsızlık bildirgelerinin yan yana yerleştirildiği, yaklaşık 2 bin yıllık bir Kudüs taşının üzerine oturtulmuş bir ''nano-çip'' hediye etmesi bekleniyor.

Teknoloji parkı Technion'daki Russell Berrie Nanoteknoloji Enstitüsü'ndeki uzmanlar tarafından hazırlanan bu ilginç hediyenin, "iki ülke arasındaki güçlü ve derin bağları, İsrail halkının binlerce yıllık geçmişini ve İsrail'in günümüzde Ar-Ge konusundaki liderliğini" simgelediği ifade ediliyor.

EN ÇARPICI SLOGAN
Başkan Obama'nın, perşembe günü Kudüs'te çoğunluğu gençlerden oluşan kalabalığa yapacağı konuşmayı izlemek için, ABD Büyükelçiliği sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden bir yarışma açtı Ziyaretle ilgili en çarpıcı sloganı bulan 20 kişiye etkinlik için bilet hediye edildi. Yarışmaya yaklaşık bin 500 kişi katıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...