Obama: Mübarek fırsatı kullanamadı

Mısır'da Mübarek'in görevde kalmasını ABD Başkanı "Demokrasiye geçiş takvimi net bir şekilde ortaya konmalı, Mübarek fırsatı kullanamadı. Mısırlılar ikna olmuş değil, ülkede olağanüstü hal kaldırılmalı" sözleriyle yorumladı.

11.02.2011 - 07:07

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in yetkilerini yardımcısına devretmesi ve Eylül ayına kadar koltuğunda oturacağını duyurmasının ardından ABD Başkanı Barack Obama yazılı açıklama yaptı.

Barack Obama'nın yazılı açıklaması şöyle: "Mısır halkına, iktidar geçişi olduğu söylendi ancak bu geçişin hemen, anlamlı ve yeterli olup olmadığı henüz açık deği. Çok sayıdaki Mısırlı, yönetimin demokrasiye gerçek bir geçiş konusunda ciddi  olduğuna ikna olmuş değil.

Mısır halkı ve dünyaya net biçimde konuşmak, Mısır yönetiminin sorumluluğunda. Mısır hükümetinin gerçek demokrasiye doğru inandırıcı, somut ve açık yol haritası ortaya koyması gerekiyor ancak Mübarek henüz bu fırsatı kullanmadı.

Bu olayların başlangıcından bu yana söylediğimiz gibi Mısır'ın geleceği Mısır halkı tarafından belirlenecektir. Ancak ABD olarak bir dizi ana ilkelerin yanında olduğumuzu da açıkça ortaya koyduk. Mısır halkının evrensel haklarına saygı gösterilmesi ve arzularının yerine getirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu geçiş sürecinin, geri döndürülemez bir siyasi değişimi ve demokrasiye doğru müzakere edilmiş bir yolu hemen ortaya koyması gerekiyor. Bu bağlamda Mısır'daki olağanüstü hal yasasının kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz.

Mısır'daki muhalefet ve sivil toplumun geniş kesimleriyle yapılacak anlamlı müzakereler Mısır geleceği açısından şu önemli soruları ele almalı; tüm vatandaşların temel haklarını koruması, geri döndürülemez değişimi ortaya koymak için Anayasa ve diğer yasaların revize etmesi, özgür ve adil seçimlere doğru açık bir yol haritasının ortakça geliştirilmesi.

Mısır hükümetini, halkın istediği demokrasi ve temsil gücü yüksek bir hükümete uzanan adım adım süreci açık ve kesin bir dilde ifade etme yönünde süratle harekete geçmeye çağırıyorum.

Tüm taraflar itidal içinde olmalı, şiddetten vazgeçilmeli. Hükümetin, halkının arzularına baskıyla ve acımasızca yanıt vermemesi gerekli. Mısır halkının sesine kulak verilmeli.

Mısır halkının artık geriye dönüşü yok, ülkenin değiştiğini, geleceğin Mısır halkının elinde olduğunu açıkça ortaya koydu. Genç ve yaşlılar, zengin ve fakirler, Müslüman ve Hristiyanların bir araya geldiklerini ve değişim yönünde şiddet içermeyen çağrılarıyla dünyanın saygısını kazandıklarını gördük. Bu çabalarda gençler ön safhada yer aldılar ve yeni nesil ortaya çıktı. Mısır onların umutlarını ve sınırsız potansiyellerini yansıtmalı, en yüksek arzularını yerine getirmeli. Bu zor zamanlarda şunu biliyorum ki Mısır halkı azimine devam edecek ve şunu bilmeliler ki ABD onların dostu olmayı sürdürecek.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...