Obama: NBA Başkanı gerekeni yapacaktır

ABD Başkanı'na, LA Clippers'ın patronuna ait olduğu iddia edilen ses kaydındaki ırkçı ifadeler soruldu. Ayrıca Clippers oyuncuları, son maçta durumu protesto etti.

Anadolu Ajansı 28.04.2014 - 08:48

Obama: NBA Başkanı gerekeni yapacaktır

ABD Başkanı Barack Obama, NBA takımlarından Los Angeles Clippers'ın patronu Donald Sterling'e ait olduğu iddia edilen ses kaydındaki ırkçı ifadelere ilişkin konuştu.

Obama, ülkede gündeme gelen söz konusu ses kaydını, Asya ziyareti kapsamında bulunduğu Malezya'da değerlendirdi.

"NBA Başkanı Adam Silver'ın bu hususta gerekeni yapacağına eminim" diyen Obama şunları söyledi:

"NBA ülke çapında geniş taraftar kitlesine sahip bir lig ve bu ligde çok sayıda siyahi Amerikalı oyuncu var. Afrikalı Amerikalı kültüründe basketbolun yeri ve önemi büyük. Ve ben açıkçası NBA'in bunu bir sorun olarak gördüğünü, bu oyunculardan rahatsızlık duyduğunu düşünmüyorum.

Amerika ne yazık ki hala geçmişten gelen ırkçı ve ayrımcı tutumlarla mücadele ediyor. Bu meselede ciddi mesafe katedilmesine rağmen arada bir bu tür rahatsızlık veren sesler duyulacaktır. Bizim yapmamız gereken bu tür olaylar karşısında her zaman olduğu gibi kınayıcı tavrımızı açık ve net biçimde ortaya koyarak, çocuklarımıza doğru olanı öğretmek ve elbette toplumun gösterdiği tepkiden hareketle bu konuda nerden nereye geldiğimizi fark ederek umudumuzu kaybetmemektir."

NBA SORUŞTURMA AÇIYOR
Öte yandan, NBA Başkanı Adam Silver, olayın ardından yaptığı açıklamada, 30 yıla yakın bir süredir LA Clippers'ın sahibi olan Donald Sterling hakkında soruşturma başlatacaklarını duyurdu.

Öncelikle söz konusu ses kaydının orijinal olup olmadığını araştıracaklarını anlatan Silver, kayıtların orijinalliğinin ispatlanması durumunda Sterling'e verilecek herhangi bir cezadan önce, yasal sürecin beklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

OYUNCULAR FORMA ÇIKARDI
Donald Sterling, pazar akşamı Oakland'da oynanan Clippers-Golden State Warriors maçına katılmazken, maç öncesine kadar ses kaydına ilişkin yorum yapmaktan kaçınan Clippers oyuncuları, maça hazırlık sırasında üzerlerindeki Clippers formalarını çıkartıp toplu halde sahanın ortasına bıraktıktan sonra Clippers logosunu gizlemek amacıyla ters giydikleri kırmızı tişörtlerle ısındı.

"CLIPPERS'IN ÇOĞU SİYAHİ"
KCAL/CBS2 kanalına konuşan NBA tarihinin en başarılı siyahi oyuncularından Magic Jonhson, yaşadığı hayal kırıklığını dile getirirken, NBA Başkanı Silver'a hitaben, "Silver, Clippers takımını satmalıdır" dedi.

Johnson, Donald Sterling için, "Ona saygı duydum. Onun da bana saygı duyduğunu düşünüyordum. Birisi bana gelse ve ırkçı olduğunu açıkça dile getirse bunu anlarım ve saygı duyarım. Ama yüzüme gülüp, elimi sıkıp bana rol yapar ve ardından benden rahatsız olduğunu, maçlarında görmek istemediğini söylerse bunu anlayamam ve saygı duyamam. Madem böyle düşünüyorsun o zaman niye sahip olduğun takımın yüzde 70'i Afrikalı Amerikalı oyunculardan kurulu " diye sordu.

Johnson ayrıca, bu olayın kendisini şahsından öte Afrikalı Amerikalılar adına üzdüğünü vurgulayarak, "2014 yılında hala ırk ayrımı yapan insanları konuşuyor olmamız utanç verici" değerlendirmesinde bulundu.

NAACP'DEN BOYKOT ÇAĞRISI
Amerika'da ırka dayalı nefreti ortadan kaldırmak amacıyla 1909 yılında kurulan Siyahilerin Gelişmesi İçin Ulusal Birlik (NAACP) California Başkanı Alice Huffman da yaptığı açıklamada, Clippers taraftarlarını maçları boykot etmeye davet ederek, "Taraftarlara mümkünse Sterling'in ricasını kırmayıp maçlara gitmemelerini öneriyoruz" dedi.

Gelecek ay Los Angeles NAACP'nın 100. yıl dönümü kutlaması nedeniyle düzenlenecek etkinlikte Sterling'e 'hayat boyu başarı ödülü' vermeye hazırlanan birlik, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, takipçilerine ödülden vazgeçildiğini duyurdu.

KIZ ARKADAŞI YALANLADI
Bu arada Amerika'da gündem yaratan ses kayıtlarını servis ettiğinden şüphelenilen Sterling'in kız arkadaşı, avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada, kayıtların sızdırılmasıyla bir ilgisinin olmadığını açıkladı.

TMZ haber magazin sitesinde yayınlanan ses kasetinde, Sterling ile Meksika kökenli bir siyahi olan kız arkadaşı arasında geçtiği savunulan görüşmede, Sterling'in sosyal paylaşım sitesi Instagram'a Magic Johnson ile çekilmiş fotoğrafını koyan kız arkadaşına kızdığı, ısrarla kız arkadaşından siyahilerle olan ilişkilerini ortaya dökmemesini ve gizli tutmasını istediği iddia edilmişti.

Tansiyonu giderek yükselen konuşmada kız arkadaşının siyahilerle birlikte görünmesinden fazlasıyla rahatsız olduğu kaydedilen Sterling'in, "Bir daha kendi takımımın maçında Magic Johnson'ı görmek istemiyorum" ifadelerini kullandığı öne sürülmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...