ABD Başkanı Barack Obama, Ulusal Savunma Üniversitesi'nde ülkesinin terörizmle mücadele stratejilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İslam ile savaş içinde olmadıklarını söyleyen Obama, "ABD, El Kaide, Taliban ve onlarla bağlantılı güçlerle savaş halinde" dedi.

Obama konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Yüz yüze kaldığımız terörizm genel bir ideoloji ile beslendi o da bazı aşırılar tarafından ortaya konulan, İslam'ın ABD ve Batı ile uyuşmazlık içinde olduğu ve siviller dahil Batılı hedeflere yönelik şiddetin daha önemli bir gaye için haklılaştırılabileceği inancı.

Bu ideoloji bir yalana dayanıyor. ABD İslam ile savaşta değil ve bu ideoloji, terörist saldırıların en sık kurbanı olan Müslümanların çoğunluğu tarafından da reddediliyor."

'GUANTANAMO ABD'YA YAKIŞMIYOR'
Obama, konuşmasında eleştirilere konu olan Guantanamo Hapishanesi'ne de değindi.

Hapishanenin Amerika'nın değerlerine yakışmadığını belirten ABD Başkanı, "Adalet duygumuz bundan daha güçlü" dedi.

Kendisinin de daha önce burayı kapatmaya çalıştığını hatırlatan Obama, sırf bu hapishane için her yıl 150 milyon dolar harcamaları gerektiğine dikkati çekerek, ülkenin eğitim ve araştırmada kaynağa ihtiyacı olduğu dönemde bunun anlamsızlığına işaret etti.

Kongre'nin tutukluların başka ülkelere transferini engelleyen karar çıkardığını hatırlatan Obama, Kongre'ye Guantanamo hapishanesindeki tutukluların transferine yönelik engeli kaldırmaları çağrısı yaptı.

'BAYANIN SÖZLERİ DİNLENMEYE DEĞER'
Konuşmasının Guantanamo ile ilgili bölümüne başladığı sırada Obama ve bir kadın izleyici arasında tartışma yaşandı.

Protestocunun ısrarla sözünü bölmesi üzerine Obama, "Burada konuşma özgürlüğü var ama madam sizin konuşabildiğiniz gibi ben de konuşmamı sürdürebilmeliyim değil mi?" dedi.

Obama'nın konuşması sırasında protestocu kadının sözünü birkaç kez daha kesmesi üzerine, Obama konuşmasını kesti ve bir müddet protestocunun sözlerini bitirmesini bekledi.

Obama daha sonra, "Bayanın sözleri dinlenmeye değer, birçok sözüne katılmasam da" dedi ve bunun demokrasi için gerekli olduğunu kaydetti.