Obama yeni Afganistan stratejisini açıkladı

Barack Obama, yeni Afganistan stratejisini açıkladı. ABD, Afganistan'a 30 bin ek asker gönderecek. 2011'in Temmuz ayında çekilme başlayacak.

02.12.2009 - 09:43

Obama yeni Afganistan stratejisini açıkladı

ABD Başkanı Barack Obama, gelecek yaza kadar Afganistan'a 30 bin Amerikan askeri daha göndereceğini açıkladı.

Obama, yeni Afganistan stratejisine dair New York West Point Askeri Akademisi'nde yaptığı konuşmada, "Başkomutan olarak, Afganistan'a 30 bin takviye Amerikan askerinin gönderilmesinin hayati ulusal çıkarımıza olduğuna karar verdim" dedi.

Askerlerin 2010 yılının ilk yarısında Afganistan'a konuşlanacağını belirten Obama, konuşmasında 18 aydan sonra, bu ülkedeki Amerikan askerlerinin evlerine dönmeye başlayacağını da bildirdi.

Başkan Obama, "Amerikan askerleri ve NATO müttefiklerinden de beklenen ekstra kuvvetler, sorumluluğun Afgan güçlerine devri sürecini hızlandırmamıza ve Temmuz 2011'de Afganistan'daki askerlerimizin bu ülkeden çıkışı sürecine başlanmasına olanak verecek" diye konuştu.

EMİNİM MÜTTEFİKLERİMİZ DE TAKVİYE BİRLİK GÖNDERİR
"ABD ve Amerikan halkı güvenliğinin Afganistan'da tehlikede olduğunu düşünmesem, her bir askerimizin yarın evine dönmesi için memnuniyetle talimat verirdim" diyen Obama, ABD'nin müttefiklerinin de takviye birlikler göndereceğinden emin olduğunu kaydetti.

Obama, "Dostlarımız, Afganistan'da bizimle birlikte savaştı ve hayatlarını kaybettiler. Şimdi, bu savaşı başarıyla sona erdirmek için birlik olmalıyız. Tehlikede olan basit biçimde sadece NATO'nun güvenilirliğinin testi değil, tehlikede olan müttefiklerimizin ve dünyanın ortak güvenliği" dedi.

KANSER PAKİSTAN'DA DA YAYILIYOR
Barack Obama, "Afganistan'da bir kez daha kanserin yayılmasını önlemek için bulunuyoruz. Aynı kanser, Pakistan'ın sınır bölgesinde de kök saldı. Bu nedenle, sınırın her iki tarafından işleyen bir stratejiye ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.

Obama, Afganistan'daki asker sayısının artırılmasının bu yıl için ek 30 milyar dolara mal olacağını da kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...