Obama yıkıldı

Meksika Körfezi'nde durdurulamayan petrol sızıntısı ABD'de ülkenin en büyük çevre felaketine yol açtı. Son yöntem de başarısızlığa uğrayınca hayal kırıklığına uğrayan Obama sonucu ""yürek parçalayıcı" olarak niteledi.

30.05.2010 - 10:13

Obama yıkıldı

Meksika Körfezi'ndeki Deepwater Horizon petrol platformunda haftalar önce meydana gelen patlamadan sonra kimse bu boyutta bir çevre felaketinin yaşanacağını tahmin etmemişti.


Patlamanın ardından dev platform sulara gömülürken, her gün binlerce varil petrol denize akmaya başladı. Sızıntının durdurulması BP'ye fatura edildi ancak denenen her yöntem başarısızlığa uğradı.

ABD Başkanı Obama, iki gün önce felaketi yerinde görmek için Louisiana kıyılarına gitti. Hafta sonunu ailesiyle birlikte geçirmek için ise Chicago'ya geçen ABD lideri, BP'nin kuyunun tıkanarak ''öldürülmesi'' yönteminin başarısız olduğunun duyurmasının ardından burada açıklamalar yaptı.

Barack Obama, ülkenin en büyük çevre felaketine yol açan petrol sızıntısının durdurulması için uygulanan son yöntemin de başarısızlığa uğramasının çok üzücü olduğunu söyledi.

Obama, bu haberin, "yürek parçalayıcı olduğunu" ifade etti. Yöntemin uygulanmaya başlandığı sırada iyimser bilgiler aldıklarını belirten Obama, "Sonrasında bunun işe yaramadığı anlaşıldı" dedi.

Gelecek hafta başka bir yöntemin deneneceğini belirten Obama, daha önce hiç uygulanmamış  bu yöntemin riskli olduğunu da vurguladı.

Obama, çalışmalara refakat eden Tuğamiral Mary Landry'nin bugün BP'ye, yeni yöntemin uygulanması direktifi verdiğini belirtti.

Bu yöntemle petrolü yükseltici borunun kesilmesi ve üst tarafına bir kapağın monte edilmesiyle sızıntının durdurulması amaçlanıyor.

Yöntemin uygulanmasının birkaç günü bulacağını ve riskli olduğunu söyleyen Obama, buna karşın, sızıntının durması için, iki rahatlatma deliğinin açılmasına kadar mümkün olan en yoğun çabanın gösterilmeye devam edileceğini ifade etti.

Petrol yatağına bu rahatlatma deliklerinin açılmasıyla basıncın düşürülmesi ve sızıntının önlenmesi amaçlanıyor ancak bunun tamamlanmasının aylar alacağı belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...