Obama'dan Güney Kore ve Japonya'ya güvence

ABD Başkanı Barack Obama Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesiyle ilgili Güney Kore ve Japonya'ya bir kez daha güvence verdi. Obama, Kuzey Kore'nin eylemlerinin karşılıksız kalmayacağını söyledi.

obama japonya güney kore090916.jpg

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Obama'nın Güneydoğu Asya gezisinden dönerken uçakta, Kuzey Kore'deki bir nükleer tesisin yakınında gerçekleşen depremle ilgili Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice'tan bilgi aldığı bildirildi.

Bilgilendirmenin ardından Obama'nın Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile telefonda ayrı ayrı görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, "Başkan, ABD'nin, Asya'da ve dünya genelindeki müttefiklerimizin güvenliğine olan sarsılmaz bağlılığını bir kez daha teyit etti" ifadesine yer verildi.

Ayrıca Obama, Kuzey Kore'nin "provokatif eylemlerine" karşı ciddi adımların atılması için ABD'nin müttefik ve ortaklarlarıyla işbirliği halinde çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

KUZEY KORE'NİN 5. NÜKLEER SİLAH DENEMESİ

Güney Kore Haber Ajansı'nın haberine göre, ülkenin kuzeydoğusunda 10 kilometre derinlikte 5.3 büyüklüğünde yer sarsıntısı kaydedildi. Deprem, Kuzey Kore'nin nükleer denemeler yaptığı bölgenin çok yakınında oldu. sarsıntının, Kuzey Kore'nin nükleer denemelerden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Sayfa Yükleniyor...