Obama'dan Rus uçağıyla ilgili açıklama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşen ABD Başkanı Obama, Rus savaş uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesinden üzüntü duyduğunu belirtti.

Obama'dan Rus uçağıyla ilgili açıklama

İklim Konferansı için Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ikili görüşme yaptı. İki liderin görüşmesi 30 dakika sürdü. 

Obama-Putin görüşmesinde Suriye ve Ukrayna'daki siyasi kriz, Rus savaş uçağının Türk F-16'ları tarafından düşürülmesi gündeme geldi.

Görüşmeyle ilgili Kremlin'den açıklama geldi. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Rus savaş uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesi konusunda Obama'nın Putin'e üzüntülerini ilettiği belirtildi.

Obama'nın Suriye'de siyasi geçiş sürecinde ilerleme sağlanabilimesi için iki tarafın diyalog kurması çağrısı yaptığı da belirtildi. 

"GEÇİŞ SÜRECİNDE ESAD GİTMELİ" 

Obama-Putin görüşmesiyle ilgili bir açıklama da Beyaz Saray'dan geldi. Açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama'nın Putin'e, "Suriye'deki siyasi geçiş sürecinde Beşşar Esad'ın görevi bırakması gerektiğine inanıyoruz" dediği belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...