Obama yönetimi ABD ordusunun 8 yıllık karnesini yayımladı

Beyaz Saray tarafından açıklanan raporda, ABD ordusunun Obama dönemindeki askeri eylemleri, uluslararası hukuki gerekçeleriyle listelendi.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.12.2016 - 06:39 | Son Güncelleme : 06.12.2016 - 06:40

Obama yönetimi ABD ordusunun 8 yıllık karnesini yayımladı

ABD yönetimi tarafından açıklanan raporda, ABD ordusunun mevcut başkan Barack Obama dönemindeki Afganistan, Irak, Suriye, Libya, Yemen ve Somali operasyonlarının uluslararası hukuka uygun olduğu görüşü savunuldu.

Beyaz Saray, Barack Obama döneminde Amerikan ordusunun 8 yıllık askeri eylemlerinin yer aldığı bir rapor yayımladı.

Obama'nın giriş bölümünü kaleme aldığı 61 sayfalık raporda, Amerikan ordusunun son 8 yılda Afganistan, Irak, Suriye, Libya, Yemen ve Somali'deki operasyonlarının uluslararası hukuka uygun olduğu iddia edildi.

"Tüm askeri eylemlerde uluslararası hukuka uygun davranmanın bir ilke olarak benimsediğini" belirten Obama, ABD'nin askeri operasyonlarıyla ilgili "şeffaf olma" amacına binaen söz konusu raporu yayımladıklarını vurguladı.

"AKTİF DÜŞMANLIK BÖLGESİ"

Rapora göre, ABD'nin Somali hariç diğer ülkelerde uluslararası hukukun "aktif düşmanlık bölgeleriyle" ilgili maddelerine dayanarak askeri operasyonlar gerçekleştirdiği belirtildi. Örneğin raporda, ABD'nin Libya yönetiminin daveti üzerine "DEAŞ'la mücadele kapsamında" bu ülkede hava operasyonları düzenlemeye başladığı ifade edildi.

Irak'taki El Kaide ile mücadele kapsamında 2001 yılında verilen yetkiyi (bir uzantısı olduğu gerekçesiyle) bugün DEAŞ'a karşı da kullanmaya devam eden Obama yönetimi, Kongre'den şimdiye kadar DEAŞ'la mücadele için ayrı bir yetki alamadı.

SİVİLLERİN "YANLIŞLIKLA" VURULMASI

Sivillerin hedef olabileceği endişesi bulunan saldırı alanlarındaki karar alma sürecinde, sivil hedeflerin "neredeyse kesin" bir şekilde 

vurulmayacağı kriterinin uygulandığına değinilen raporda, ABD'ye ait insansız hava araçlarının farklı ülkelerde "yanlışlıkla" neden olduğu sivil ölümleriyle ilgili detaylı bir bilgiye yer verilmedi.

Obama, 2008 yılında başkan seçilirken ABD'nin dahil olduğu çatışmaları azaltacağı ve Afganistan'daki askerlerinin sayısını düşürüp Irak'takileri tamamen geri çekeceği sözünü vermesine rağmen her iki alanda da başarılı bir grafik çizemedi. Guantanamo'daki tutukevini kapatacağı sözünü de veren Obama, mahkum sayısını azaltmasına rağmen Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Kongre engelini aşamadı.

Son 8 yıldaki askeri operasyonların hepsinin uluslararası hukuka uygun gerçekleştirildiğini savunan Obama yönetiminin, yeni başkan seçilen Cumhuriyetçi Donald Trump'a Afganistan, Irak ve Suriye gibi çözülmesi zor denklemler bıraktığı değerlendirmesi yapılıyor.

Sayfa Yükleniyor...