ABD Başkanı Barack Obama, New Republic dergisine verdiği röportajda, ABD'nin Suriye'ye olası askeri müdahalesinin nasıl sonuçlanacağı sorusunun kendisini meşgul ettiğini belirtti.

İstihbarat ve ulusal güvenlik ekiplerinin kendisini bir önceki günün gelişmeleri konusunda bilgilendirdiğini dile getiren Obama, "İyi haberler nadiren oluyor" dedi.

Son dönemde kendisini en fazla meşgul eden sorunun Suriye olduğunu belirten Obama şunları söyledi: Suriye gibi bir durumda şu soruları sormak zorundayım. Bu durumda bir fark yaratabilir miyiz? Askeri bir müdahalenin etkisi olur mu? Hala Afganistan'da olan askerlerimizi destekleme yeteneğimizi nasıl etkiler? Sahadaki müdahalemiz sonrasında ne olur? Şiddet daha fazla artar mı ya da bu durum kimyasal silahların kullanımını tetikler mi? Esad sonrası istikrarlı bir rejim için en iyi umutları ne sağlar?"

Suriye ile ilgili bu sorulara cevap vermenin hiç basit olmadığını belirten ABD Başkanı Barack Obama, en doğru kararı vermek için tüm olasılıkları göz önünde bulundurmak zorunda olduğunu söyledi.