Olimpiyat trafiğine Japonya’dan ilginç çözüm

Tokyo’da gerçekleştirilecek 2020 olimpiyatları süresince yoğun trafik sıkışıklığı bekleyen yerel hükümetin önlem çağrıları arasında, çalışma saatlerinin değiştirilmesi, evden çalışmaya teşvik ve çalışanların olimpiyat döneminde yaz tatiline çıkmaları da var.

Haberler - İHA 18.02.2019 - 09:57 | Son Güncelleme : 18.02.2019 - 09:58

Olimpiyat trafiğine Japonya’dan ilginç çözüm

2020 Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları için hazırlıklara devam eden Japonya, 24 Temmuz - 9 Ağustos arası düzenlenecek organizasyon süresince yaşanması beklenen aşırı trafik sıkışıklığına çare arıyor.

Sporcular ve izleyiciler dahil 10 milyon katılımcının beklendiği olimpiyatlar süresince yaşanacak trafik yoğunluğunu önlemek için, Tokyo yerel hükümeti iş dünyası ile iş birliği yapacak. 

Tokyo yerel hükümeti, Olimpiyat Düzenleme Komitesi ve merkezi hükümetin ilk kez geçen ağustos ayında duyurduğu ve ‘trafik talep yönetimi’ olarak adlandırmayı planladığı proje ile karayollarında ve demiryollarında yaşanacak yoğunluğun azaltılması amaçlanıyor. Proje kapsamında, yerel hükümet yetkilileri, Tokyo’da düzenlenecek seminerde Japonya İş Federasyonu'na üye şirketleri projeye destek vermeye davet edecek. Toplantıya Tokyo Valisi Yuriko Koike de katılacak.

ÇALIŞMA SAATLERİNDE DEĞİŞİKLİK 

İşletmelerden, çalışma saatlerini değiştirmelerini ve çalışanlarını yaz tatiline çıkarmalarını talep edecek olan Tokyo yönetimi, evden çalışmanın teşvik edilmesini de isteyecek. Ayrıca firmaların ürün dağıtım saatlerinde ve rotalarında da değişiklik çağrısı yapılacak.

Yetkililer, ayrıca yoğun trafiğe sahip alanlarda ve etkinlik mekanlarının yoğunlaştığı bölgelerde bilgilendirici seminerler düzenlemeyi planlıyor. 

Sayfa Yükleniyor...