Vladimir Putin'in Rusya'da devlet başkanlığı koltuğuna oturduktan sonra muhalifleri sindirmek için çok daha sert yöntemler aldığı biliniyor. Ancak Novaya Gazeta Genel Yayın Yönetmeni Dimitri Muratov'un iddiası Moskova'da bomba etkisi yarattı. Muratov'un iddiasına göre, yardımcısı Sergey Sokolov'u daha önce bir toplantıda azarlayan iç istihbarat örgütü Soruşturma Komisyonu Başkanı Aleksandır Bastrikin, 4 Haziran'da muhalif Novaya Gazeta Yazı İşleri Müdürü Sokolov'u korumalarına verdiği emirle, zorla bir araca bindirerek ormanlık bir alana götürdü. Burada Sokolov'la baş başa kalan Soruşturma Komisyonu Başkanı Bastrikin, şaka yollu şu sözcükleri söyledi: "Senin ölümün durumunda, soruşturmayı bizzat ben yürüteceğim."

YURTDIŞINA GÖNDERİLDİ
Çalışma arkadaşı Sokolov'un hayatından endişe ettikleri için onu yurtdışın güvenli bir yere gönderdiğini de kamuoyuna duyuran Novaya Gazeta Genel Yayın Yönetmeni Dimitri Muratov, buna rağmen Sokolov'un öldürülmesinden endişe ettiklerini söyledi.

Muratov'un açıklamaları Moskova'da bomba etkisi yaptı. Ülkedeki birçok gazete yöneticisi ve köşe yazarı, Muratov'un yalan söylemek için bir neden görmediklerini belirterek, susmaları halinde Bastrikin'in yaptığına onay vermiş olacaklarını ve aynı şeyin kendi başlarına gelebileceği yönünde açıklamalar yaptı.

PUTİN'İN DOSTLARINDAN BEKLENMEDİK DESTEK
Birçok gazete ve köşe yazarından muhalif gazete Novaya Gazeta'ya destek gelmesi sonrasında şimdiya kadar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in politikalarını destekleyenlerden de eleştiriler gelmeye başladı. Putin'in yakın arkadaşı medya imparatoru Juri Kovalchuk'in sahibi olduğu "Lifenews" internet portalı, Batrikin ve Sokolov arasında daha önce geçen bir telefon konuşmasını yayınladı.

Tehdit sonrası yurtdışına kaçmak zorunda kalan Novaya Gazeta Yazı işleri Müdürü Sergey Sokolov.
Tehdit sonrası yurtdışına kaçmak zorunda kalan Novaya Gazeta Yazı işleri Müdürü Sergey Sokolov.

Putin'in partisi "Birleşik Rusya" milletvekili Aleksandır Hinstein, olayı "utanmazlık ve yüzkarası" olarak nitelendirdi.

HASTA BEYNİN SENARYOLARI
İddiaların hedefindeki iç istihbarat örgütü Soruşturma Komitesi Başkanı Bastrikin ise, "İşim gereği, çok meşgul olmam nedeniyle, yıllardır ormana gitmedim. Bunlar hasta bir beynin ürettiği senaryolar" açıklamasını yaptı.

SÜRPRİZ BULUŞMA
Alman Der Spiegel dergisinin internet sitesinde yer alan haberde ise, "Orman skandalı"nın geçtiğimiz çarşamba akşamı tatlıya bağlandığını yazdı. Soruşturma Başkanı Bastrikin ile Novaya Gazeta Genel Yayın Yönetmeni Muratov geçtiğimiz çarşamba günü sürpriz bir şekilde buluştu. İkisin buluşmasına, yurtdışında bulunan Sokolov'da video konferans yöntemiyle katıldı. Muratov, Bastrikin'in, Yazı İşleri Müdürü Sokolov'dan özür dilediğini açıkladı ve ordu ile yargı arasındaki çatışmadan taraf olmak istemediklerini duyurdu.

İddiaları bir mektupla kamuoyuna duyuran Novaya Gazeta Genel Yayın Yönetmeni Dimitri Muratov.
İddiaları bir mektupla kamuoyuna duyuran Novaya Gazeta Genel Yayın Yönetmeni Dimitri Muratov.

ASANSÖRDE ÖLÜ BULUNMUŞTU
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Çeçenlere karşı yürüttüğü savaşa karşı çıkan ve bu konuda "Kirli Savaş" adıyla bir kitap yazan Rus gazeteci Anna Politkovskaya 7 Ekim 2006 yılında evinin asansöründe ölü bulundu. Politkovskaya'yı Çeçen lider Ramazan Kadirov'un öldürttüğü iddia edildi ancak gerçek katilleri hala yakalanamadı.