Orta Afrika Cumhuriyeti'ne yeni devlet başkanı

Müslümanlarla Hristiyanların çatıştığı Orta Afrika Cumhuriyeti'nde başkent Bangui'nin Belediye Başkanı Catherine Samba-Panza geçici devlet başkanı seçildi. Avrupa Birliği dün bu ülkeye 1000 asker göndermeyi kararlaştırmıştı.

21.01.2014 - 15:05

Orta Afrika Cumhuriyeti'ne yeni devlet başkanı

Geçtiğimiz yıldan bu yana Müslümanlarla Hristiyanların çatıştığı Orta Afrika Cumhuriyeti, krizden çıkmak için önemli bir adım attı.

Başkent Bangui'nın kadın belediye başkanı Catherine Samba-Panza, parlamento tarafından ülkenin yeni devlet başkanı seçildi.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde bu göreve seçilen ilk kadın olan 59 yaşındaki Samba-Panza'nın Müslümanlarla Hristiyanlar arasındaki çatışmayı sonlandırması beklentisi var.

Müslüman liderler, geçici devlet başkanı ile işbirliği içinde çalışacaklarını ancak Müslümanlara yönelik mezhepsel şiddetin sona erdirilmesi konusunda endişeli olduklarını açıkladı.

Zengin maden kaynaklarına sahip Orta Afrika Cumhuriyeti'nde çoğunluğu Müslüman olduğu söylenen Seleka koalisyonu askerlerinin Mart 2013'te yaptığı darbenin ardından ülke kaosa sürüklenmişti.

Orta Afrika Cumhuriyeti, kendisi de 2003'te yapılan bir darbe sonucu iş başına gelen Hristiyan Cumhurbaşkanı François Bozize'nin devrilerek yerine Djotodia getirilmesinin ardından eski Seleka savaşçılarıyla Hristiyan antibalaka milisleri arasında çıkan din temelli çatışmalara sahne oluyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...