Başkent Oslo’da meydana gelen bombalı saldırı ve Utoya adasındaki silahlı saldırıyla ilgili olarak Anders Behring Breivik isimli bir kişi gözaltına alındı. 32 yaşındaki saldırganın fotoğrafları da basında yayımladı.

İlişkili Haberler


Norveç polisi, aşırı sağ görüşlü olan zanlıyı iki saldırıdan da sorumlu tutmak için ellerinde kanıt bulunduğunu açıkladı.

Anders Behring Breivik'in, sosyal paylaşım sitesi facebook'taki sayfasındaki profiline "muhafazakar, Hıristiyan ve bekar olduğunu", ayrıca av ve "World of Warcraft" ve "Modern Warfare 2" gibi savaş oyunlarıyla ilgilendiğini yazdığı belirtildi.

Breivik’in, Hıristiyan kökten dinci görüşlü internet sitelerinde yorumlar yaptığı da bildirildi.

ALTI TON GÜBRE ALMIŞ
Öte yandan, zanlının bomba yapmak için 6 ton gübre satın aldığı açıklandı.

Tarım ürünleri satan Felleskjoepet Agri zincirinin sözcüsü Oddny Estenstad, zanlının satın aldığı gübrenin 4 Mayıs'ta teslim edildiğini söyledi.

Gübrenin türüne ilişkin bilgi vermeyen Estenstad, satın alınan 6 tonun standart bir tarım üreticisi için normal olduğunu belirtti. Estenstad, zanlıyı tanımadığını da ifade etti.

İKİNCİ GÖZALTI
Bu arada, saldırıyla ilgili bir kişi daha gözaltına alındı. Cebinde bıçak bulunan zanlının İşçi Partisi gençlik kolundan olduğu öğrenildi.