"Özel temsilci SDG liderleriyle görüştü"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, "IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Suriye'de SDG içindeki farklı grupların liderleriyle görüştü" dedi. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Davis ise "Suriye'nin Türkiye ile sınırının IŞİD'ten temizlenmesi, mücadelede çok önemli bir stratejik gelişme" diye konuştu.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.09.2016 - 00:55 | Son Güncelleme : 07.09.2016 - 02:15

"Özel temsilci SDG liderleriyle görüştü"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, McGurk'ün Suriye'deki görüşmelerine ilişkin haberler hakkındaki sorularını yanıtladı.

McGurk'ün Almanya ve Türkiye'de de temaslarda bulunduğunu belirten Toner, özel temsilcinin Suriye'de SDG içindeki farklı grupların liderleriyle görüştüğünü, Münbiç'in IŞİD'ten alınmasına yönelik memnuniyeti dile getirdiğini belirtti.

Toner, "Obama'nın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, ayrıca IŞİD'e karşı mücadelede SDG'ye yönelik ABD desteğini teyit etti. Aynı zamanda SDG tarafından verilen taahhütlere uyulmasının önemini vurguladı. Tüm bu görüşmelerinde çatışmaların önlenmesi ve çabaların birleştirilmesini teşvik etti." dedi.

Mark Toner, SDG içindeki Kürt unsurların Fırat'ın doğusuna dönme sözünü yerine getirdiklerini yineleyerek, IŞİD'ten kurtarılan Münbiç'in bölgenin yerlileri tarafından kontrol edilmesi gerektiğini kaydetti.

Toner, "Mümkün olan en kısa sürede yerel makamların ve yerel hükümetin IŞİD'ten alınan şehir ve kasabalarda kontrolü yeniden tesis etmesini istiyoruz. Asıl amaç yerlerinden olmuş, IŞİD terörüne maruz kalmış halkın evlerine geri dönmesi, şehirlerin de eski normal haline dönmesidir." diye konuştu.

"IŞİD'E ÖNEMLİ BİR DARBE VURULDU"

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, Suriye'deki gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

Sınırın IŞİD'ten temizlenmesinin örgütün yabancı savaşçı akışını ve "terör ihraç etmesini" kesmesi bakımından önemini vurgulayan Davis, bu sayede örgüte önemli bir darbe vurulduğunu belirtti.

Davis, ayrıca, PKK/PYD unsurlarının Fırat Nehri'nin doğusuna geçtiklerini, bölgedeki Amerikan özel kuvvetler birlikleriyle IŞİD ile mücadelenin bir sonraki aşamasını planlama aşamasında olduklarını savundu.

Davis, "Fırat üzerindeki Teşrin Barajı'nın doğusunda onlarla görüşüyoruz ve mücadelenin sıradaki bölümü için planlar yapıyoruz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...