Pakistan'da 'usturalı' vahşet

Anne ve babasının evinde çok vakit geçirmekten şikayetçi olan koca, 17 yaşındaki karısının burun ve dudaklarını usturayla kesti.

Haberler 20.12.2011 - 11:56

Pakistan'da 'usturalı' vahşet

Kadınlara yönelik şiddete Pakistanlı yetkililerin ilgisizliği uluslararası toplum tarafından sürekli eleştirilen konulardan biri. Son olarak ülkenin güneybatısında 22 yaşındaki Gulam Kadir, henüz 17 yaşında olan eşinin dudaklarını ve burnunu usturayla kesti. Gerekçesi ise, karısının zamanının büyük bir bölümünü baba evinde geçirmesi.

Bu vahşet sonrası genç kızın ailesi şikayet etmek için polise başvurdu. Bu noktada Pakistanlı yetkililerin kadınlara karşı şiddete ne kadar ilgisiz oldukları bir kez daha ortaya çıktı.

'KENDİNİ YAKMAKLA TEHDİT ETTİ'
Dudakları ve burnu kesilen genç kadın, ailesiyle birlikte polise başvurarak kocasından şikayetçi olmak istedi. Ancak polis şikayet talebini kabul etmedi. Bu duruma isyan eden 17 yaşındaki evli kız, "Eğer adaletin yerine getirilmesini engellerseniz, kendimi yüksek mahkeme binasının önünde yakacağım" tehdidinde bulundu.

Olayın basına yansımasının ardından Pakistan Başbakanı Yusuf Reza Gilani de yetkililerden bilgi istedi ve kocanın cezalandırılmasını istedi.

KADINLARA ŞİDDET CEZASIZ KALIYOR
İnsan Hakları İzleme Örgütü, Pakistan'da koca dayağının "en önemli problemlerden" biri olduğunu belirtiyor. Örgüt, kadınlara uygulanan şiddetin cezasız kaldığını da vurguluyor.

Sayfa Yükleniyor...