Vatikan, Papa 16'ıncı Benedikt'in 28 Şubat'ta görevi bırakacağını doğruladı. Vatikan'dan yapılan açıklamada, yeni Papa'nın mümkün olan en kısa zamanda seçileceği de belirtildi.

İlişkili Haberler


Sağlık sorunları nedeniyle istifa eden Papa, bu kararını İtalya'nın başkenti Roma'da bir toplantıda Latince dilinde açıkladı.

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16'ncı Benedikt'in sağlık sorunlarını gerekçe göstererek görevi bırakacağını söyledi. 

Papa 16'ıncı Benedikt, "Görevi özgür irademle bırakıyorum. İlerleyen yaşım nedeniyle görevi sürdürecek gücüm yok. Görevi bırakma kararımın ciddiyetinin farkındayım" dedi.

Alman kökenli 85 yaşındaki Papa 16'ıncı Benedikt, Vatikan tarihinde istifa eden ikinci Papa unvanını aldı. Katolik dünyasının ruhani lideri olarak istifa eden ilk Papa ise, 1294 yılında 5'inci Celestine oldu.

VATİKAN: BİZİM İÇİN DE SÜRPRİZ
Vatikan sözcüsü Federico Lombardi, Papa'nın istifa kararının kendileri için de sürpriz olduğunu, en yakın çalışma arkadaşlarının dahi bu istifadan haberdar olmadıklarını söyledi. Lambordi, Papa'nın 28 Şubat'a kadar Katolik kilisesinin ruhani lideri olarak tam yetkiyle görevinin başında olacağını da duyurdu.

KARDEŞİNDEN İLK AÇIKLAMA
Kardeşi Papa 16'ıncı Benedikt'in istifa kararını Alman haber ajansı dpa'ya değerlendiren Georg Ratzinger, sağlık sorunlarının istifada etkili olduğunu söyledi. 89 yaşındaki Georg Ratzinger, "İlerleyen yaşı onu istifaya zorladı" dedi.

'ÜZÜNTÜ' DUYDUK
Papa'nın istifa kararı Almanya'da üzüntüyle karşılandı. Alman hükümet sözcüsü, Papa'nın istifa kararından "üzüntü" duyduklarını söyledi. Sözcü, Başbakan Angela Merkel'in gün içinde konuyla ilgili bir açıklama yapacağını da belirtti.

İSRAİL'DEN PAPA'YA ÖVGÜ
Papa 16'ıncı Benedikt'in istifa kararına tepki gösteren ilk ülkelerden biri de İsrail oldu. Papa'nın dinlerarası diyalog için büyük çaba gösterdiğini belirten İsrail Hahambaşı Yona Metzger, Papa 16'ıncı Benedikt'in biran önce sağlığına kavuşmasını arzuladıklarını söyledi. Metzger, Papa 16'ıncı Benedikt'in görevi döneminde Vatikan'la en üst düzeyde iyi ilişkilere sahip olduklarını da vurguladı.

2005'TE GÖREVE GELDİ
Papa 2'nci John Paul'un 2005'te hayatını kaybetmesinin ardından Alman kardinal Joseph Ratzinger, Papa 16'ıncı Benedikt ismini alarak Katolik dünyasının ruhani lideri oldu.