Papa'yı ayinde itip düşürdüler

Vatikan'daki Noel ayininde akli dengesi yerinde olmayan bir kadın Papa 16. Benedikt'in üzerine doğru atladı ve Papa'yı yere düşürdü. Olayın ardından Papa hiçbir şey olmamış gibi ayini yönetti.

25.12.2009 - 09:12

Vatikan'da, Noel ayini sırasında akli dengesinin yerinde olmayan bir kadın Papa'yı iterek yere düşürdü. 82 yaşındaki Papa sakince kilise mihrabına doğru yürümesini sürdürdü ve töreni başlattı.


Vatikan Basın Sözcüsü Peder Federico Lombardi, yaptığı açıklamada, ''Akli dengesi bozuk bir kadının, Saint Peter Bazilikası'nda bariyerlerden atlayarak Noel ayin törenini başlatmak üzere koridorda ilerleyen Papa 16. Benedictus'u ittiğini ve yere düşürdüğünü, Papa'nın hızlıca ayağa kalktığını ve yara almadığını'' söyledi.

Peder Lombardi, 16. Benediktus'un üzerine atlama girişiminde bulunan kişinin kimliği de Susanna Maiolo olarak açıklandı. Lombardi, 25 yaşındaki Maiolo'nun hem İtalya, hem İsviçre vatandaşı olduğunu ve psikolojik sorunları nedeniyle tedavi görmekte olduğunu da kaydetti.

Kardinal Roger Etchegaray'ı da iten Maiolo Vatikan polisi tarafından tutuklandı. Kardinal Etchegaray ise kontrolden geçirilmek üzere hastaneye kaldırıldı. Papa 16. Benediktus'un sağlığında herhangi bir sorun bulunmadığı açıklanırken, olay sırasında yere düşen 87 yaşındaki Kardinal Etchegaray'ın uyluk kemiğinin kırıldığı belirtildi.

Peder Lombard, Aziz Petrus Bazilikasındaki ayin sırasında meydana gelen olayın akabinde 16. Benediktus'un programında herhangi bir değişiklik söz konusu olmadığını, 82 yaşındaki papanın Noel yortusuyla ilgili tüm kutlamalarda yer alacağını duyurdu.

Papa'nın düştüğü an amatör bir kamera tarafından kaydedildi. Görüntülerde akli dengesi yerinde olmayan kadın Papa'ya sarılmadan az önce görülüyor. Papa'nın düştüğü an amatör bir kamera tarafından kaydedildi. Görüntülerde akli dengesi yerinde olmayan kadın Papa'ya sarılmadan az önce görülüyor.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...