İlişkili Haberler

Fransız basınında yer alan bilgilere göre bir kişi, bu sabah Louvre Müzesi'nin "Le Carrousel" adı verilen bölümüne sırt çantasıyla girmek istedi.

Devriye gezen askerler izin vermeyince iki elindeki palayla askerlerden birini yaraladı. Bunun üzerine asker ateş açarak saldırganı vurdu.

Askerin kolundan hafif yaralandığı, saldırganın ise ağır yaralı olduğu belirtildi.

Saldırganın çantasında patlayıcı bulunmadı. Olay sonrası Louvre Müzesi ve çevresi boşaltıldı, özel harekat ekipleri güvenlik koridoru oluşturdu.

"TERÖR SALDIRISI OLABİLİR"

Fransız polis müdürü, saldırganın tek başına hareket ettiğini tahmin ettiklerini ve şüpheli davranışlarda bulunan bir kişinin daha gözaltına alındığını belirtti.

Saldırganın ilk açıklamalarına göre, terör saldırısı düzenlemeyi plandığı ifade edildi.

PARİS'TE GÜVENLİK ALARMI

SALDIRGANIN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Paris'te, Louvre Müzesi'nde devriye gezen askere saldıran zanlının, Mısır vatandaşı olduğu ve Fransa'ya ocak ayı sonunda giriş yaptığı tespit edildi.

Fransız medyası, Louvre Müzesi altındaki alışveriş merkezinde devriye gezen askerlere saldıran kişinin kimliğinin belirlendiğini duyurdu.

Saldırganın 29 yaşında bir Mısır vatandaşı olduğunu ve ocak ayı sonunda Dubai'den normal vizeyle Fransa'ya giriş yaptığını bildiren Fransız medyası, zanlının kaldığı otel başta olmak üzere çok sayıda adrese polis baskınları düzenlediğini kaydetti.

Öte yandan, Louvre Müzesi'nin altındaki alışveriş mağazaları yanında devriye gezen 4 askere bıçakla saldırı düzenleyen kişi, askerlerden birini hafif yaralamıştı. Diğer askerler tarafından açılan ateş sonucu durdurulan saldırgan ağır yaralanmıştı. 

Paris Savcılığı, saldırıyla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Cumhurbaşkanı François Hollande, saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, tehditlerin sürdüğünü belirtmişti. Hollande, teröre karşı gerekli önlemleri tehdit olduğu sürece almaya devam edeceklerini ifade etmişti.

Başbakan Bernard Cazeneuve ise "Saldırı girişimi açıkça terör niteliği taşıyor." ifadesini kullanmıştı. 

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olan Louvre'u 2015 yılında 8 milyon 600 bin kişi gezmişti. 

Paris'te 13 Kasım 2015'te 6 farklı noktaya düzenlenen ve 130 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarının ardından olağanüstü hal ilan edilmişti. 

Nice'de 14 Temmuz 2016'da düzenlenen ve 84 kişinin ölümüne yol açan terör saldırısının ardından olağanüstü hal uygulaması ülkenin bu yıl yapacağı seçimlerin sonuna kadar uzatılmıştı.

PARİS'TE NE OLMUŞTU?

DAEŞ üyeleri 13 Kasım 2015'te Paris'te eş zamanlı saldırılar gerçekleştirmiş, olayda 130 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırının Brüksel'de Fransız ve Belçika vatandaşları tarafından planlandığı iddiası üzerine operasyonlar başlamış, 30'dan fazla kişi gözaltına alınmış, bunlardan 8'i tutuklanmıştı.

Paris saldırılarında yer aldıktan sonra Belçika'ya geri dönen Salah Abdüsselam yakalanarak Fransa'ya teslim edilmişti.

Terör saldırılarının ardından Paris'in en çok turist çeken noktalarından olan Louvre Müzesi'nde güvenlik önlemleri artırılmıştı.

Olay sonrası bölgedeki bir Twitter kullanıcısı sosyal medyadan tahliye sonrasına ait bu görüntüyü paylaştı: