PKK'nın İran'da faaliyet gösteren kolu PKK/PJAK, bazı örgüt üyelerinin yakalanıp idam edilmesine misilleme olarak imamları hedef aldı.

PJAK, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi İran'ın Batı Azerbaycan Eyaleti'ndeki Sardasht kenti kırsalındaki köylerde görevli Fars kökenli 7 imamı kaçırdı. Kaçırılan imamlar Irak'ın kuzeyindeki kamplarda rehin tutuluyor.

PJAK, imamlara karşılık, İran'daki cezaevlerinde tutulan örgüt mensuplarının salıverilmesini istiyor.

Terör örgütünün taleplerini kabul etmeyen İran'ın, imamların tutulduğu kamplara yönelik operasyona hazırlandığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz aylarda PJAK'lı teröristlere haraç vermeyi kabul etmeyen Merivan şehrinde görevli imam Mustafa Şirzad ve oğlu saldırıya uğramıştı. PJAK'lı teröristler, cuma namazı çıkışında imam ve yanındakilerin üzerlerine otomatik silahlarla ateş etmişti. Saldırıda imam ağır yaralanmış, oğlu Said Şirzad ve kardeşi Hadi Şirzad ile birlikte cemaatten 3 kişi hayatını kaybetmişti.

PKK da benzer bir eylemi Türkiye'de gerçekleştirmişti. 12 Eylül tarihinde yapılan referandumdan önce Hakkari'de Merkez Hacı Camii imamı Aziz Tan ile Şırnak'ın İdil ilçesinde fahri imamlık yapan M.Emin Hezer, sabah namazına giderken saldırıya uğrayıp yaşamını yitirmişti.