PKK'ya ait 200 bin Euro'ya el konuldu

Belçika'daki PKK operasyonunda, PKK Kongra-Gel Avrupa sorumlusu Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar'ın da aralarında bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı. Roj TV kapatıldı ve örgüte ait 200 bin Euro'ya el konuldu.

Haberler 04.03.2010 - 09:42

PKK'ya ait 200 bin Euro'ya el konuldu

İtalya'nın geçtiğimiz hafta PKK kamplarına yaptığı baskından sonra bugün yeni operasyon haberi Belçika'dan geldi.


Belçika Federal Savcılığı ve Brüksel adli polisi, terör örgütü PKK ve yan kuruluşlarını hedef alan operasyonlar sonucunda 20 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Brüksel Adli Polis Şefi Glenn Audenaert ve Federal Savcılık yetkilileri tarafından düzenlenen basın toplantısında, operasyonlar hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.

Örgütün yayın organı Roj TV'nin Belçika'daki binası mühürlendi ve PKK'ya ait 200 bin Euro'ya el konuldu.

Brüksel, Anvers, Charleroi, Liege başta olmak üzere Belçika'nın çeşitli kent ve kasabalarında, bu sabah yerel saatle 05.30'dan itibaren düzenlenen operasyonlarda hedef noktaların, 3 yıldır devam eden bir izleme ve soruşturma sonunda belirlendiğini ifade eden yetkililer, Brüksel'de 18, Charleroi'da 2 kişinin gözaltına alındığını duyurdular.

Yetkililer, söz konusu terörizmle mücadele operasyonları için yeterli kanıt bulunduğunu bildirirken, sanıkların, ''Belçika'daki bazı gençleri Kuzey Irak ve Yunanistan'da terör eğitim kamplarına gönderdiklerinin'' belirlendiğini ifade ettiler.

Operasyonlar sonunda büyük miktarda para ile çok sayıda örgütsel dokümana el konulduğu duyuruldu. Operasyon kapsamında PKK'nın yayın organları Roj TV ve Mezopotamya Radyo kapatıldı.

ZÜBEYİR AYDAR VE REMZİ KARTAL GÖZALTINDA
25 farklı PKK noktasının hedef alındığı operasyona 300 federal polis katıldı.

Operasyonda aralarında PKK Kongra-Gel Avrupa sorumlusu Remzi Kartal ve yardımcısı Zübeyir Aydar'ın da aralarında bulunduğu bulunduğu örgütün üst düzey 20 yöneticisi gözaltına alındı.

BELÇİKA'DAN İLK AÇIKLAMALAR
Federal Savcılık tarafından yönetilen operasyonlarda Brüksel ve Charleroi sorgu hakimlerinin oluşturduğu iki farklı dosyanın temel alındığı ifade edildi.

Yetkililer, sahte kimlik şebekesi oluşturan sanıkların, terör örgütünün yan kuruluşu olan ROJ TV'nin merkezinin bulunduğu Denderleeuw bölgesinden yayın yapan bir radyonun, iletişim ve şebeke organizasyonu amacıyla kullanıldığını duyurdular. ROJ TV merkezinin basıldığını, aramaların devam ettiğini, yayın ve faaliyetlerin kesilmesine ilişkin kararların adli makamlarca verilebileceğini belirten yetkililer, stüdyoların güvenlik çemberine alındığını bildirdiler.

Yetkililer, operasyonların çeşitli Avrupa ve bu arada Türk güvenlik birimleri ile iletişim içinde gerçekleştiğini, operasyonlara Türk polisinin katılmadığını, ancak katılanlar arasında Türk asıllı ve Türkçe konuşan Belçikalı polislerin bulunabileceğini ifade ettiler.

BELÇİKA'NIN LİSTESİNE GİREBİLİR
AB terör örgütleri listesinde bulunan PKK'nın Belçika'da ''henüz terör örgütü olarak tanımlanmadığını'' belirten yetkililer, ''polisin elinde PKK'nın terör örgütü olduğu yönünde güçlü kanıtlar bulunduğunu, mevcut soruşturmada yargının vereceği karara göre PKK'nın terör örgütleri listesine eklenebileceğini'' dile getirdiler.

PKK'NIN ÇAĞRISI VE PROTESTO
Öte yandan, terör örgütü PKK'nın çağrısı üzerine harekete geçen 200 kişilik bir grup, ROJ TV binasının bahçesini işgal edince polis müdahalede bulundu.

Güvenlik güçleri, taşlı saldırıda bulunan terör örgütü yandaşlarına tazyikli su ile yanıt verdi. Saldırganlar ve polis görevlileri arasında yaralananlar oldu. Bahçeden çıkarılan saldırganların bir kısmı, bina çevresinde eylemlerini sürdürüyor.
Sayfa Yükleniyor...